Előszó
Azon életjelenségek között, melyekkel az újabbkori biológia Darwin művének megjelenése után, tehát közel 100 éve, a szakemberek és a nagyközönség érdeklődését egyaránt felkeltve szinte állandóan...
Tovább
Előszó
Azon életjelenségek között, melyekkel az újabbkori biológia Darwin művének megjelenése után, tehát közel 100 éve, a szakemberek és a nagyközönség érdeklődését egyaránt felkeltve szinte állandóan foglalkozott, - azt hiszem, aligha tévedek - a mimikrit, magyar megjelölés szerint az „álruházkodás" néven ismert jelenséget említhetjük első helyen. Mimikri alatt nemcsak azt értve, amit a zoológusok pontos meghatározása szerint érteni kell, ti. egy védtelen és ártalmatlan állat hasonlóságát egy feltűnőbb és bizonyos megfelelő védelemre is berendezett állathoz, hanem tágabb, a színekben és formákban az élő és élettelen környezethez való, ún. mimetikus alkalmazkodást is magábanfoglaló értelmezésben. Darwin maga "A fajok eredeté"-nek VII. fejezetében csak érinti, XIV. fejezetében azonban, melyben a természetes kiválasztás működésének még hatásosabb bizonyítására különféle morfológiai érveket sorakoztat fel, ,,Analóg hasonlóságok99 alcím alatt taglalja a kérdést, és a természetes kiválasztás kitűnő példájaként - excellent illustration - említi.
De mint Darwin tanait általában, úgy tanításának ezt a részlegét Is heves támadások érték. Különösen Milvart, a haladó biológiával élesen szembehelyezkedő neves angol zoológus és filozófus igyekezett kimutatni már 1871-ben, hogy Darwin elmélete ebben a vonatkozásban sem állhatja ki a komoly kritikát. S a kérdés azóta szinte megszakítás nélkül napirenden volt és van, osztozott a darwinizmus sorsában, s míg egyesek gyakran eltúlozva jelentőségét mellette álltak ki, mások vitatták, sőt, mint jelenségnek létezését is tagadták, és az antropomorf elképzelések súlyos tévedésének minősítették. Egyrészt főként Weismann, másrészt Eimer kutatásaira támaszkodva - akik közül előbbi mellette, az utóbbi ellene vonultatott fel bizonyítékokat - igyekeztek az ellenfelek egymást meggyőzni.
A rendkívül érdekes kérdés körüli vita a század elején nálunk is mozgásba hozta néhány zoológusunk kedélyét, s a Természettudományi Társulat Állattani Szakosztályának abban az időben különösen látogatott és nagy érdeklődés mellett megtartott ülésein, 1902-1905-ig, összesen 5 alkalommal fejtették ki álláspontjukat ellene vagy mellette: 4 alkalommal ellene és 1 esetben mellette.
Vissza