Előszó
Amikor iskolánk alapításának negyvenedik évfordulója alkalmából kiadjuk a jubileumi évkönyvet, nagy tartozásnak teszünk eleget. Negyven esztendő - zajló események. Az iskola alapítás küzdelmes évei. A szocialista termelési viszonyok kibontakozása a mezőgazdaságban. A nagyüzemet ismerő, azt irányítani képes szakemberek sokaságának képzése. Tanintézetünk teljesítette a vele szemben támasztott követelményeket - magam is ott voltam tanulói között.
A gazdasági szférában bekövetkezett változások, a tudományos-technikai forradalom az agronómiában-zoológiában - ennek egyenes következményeként új célkitűzések, új iskolatípusok alakultak ki. A tantestület, amely elevenen érzékelte a mezőgazdasági termelésben jelentkező új irányzatokat, képes volt váltani. Teszi ezt ma is, amikor a technikum, a növénytermesztő-állattenyésztő szakközépiskola, a szakmunkásképzési céllal induló szarvasmarhatenyésztő, a mezőgazdasági áruforgalmi szakközépiskola után - a technikusképzés új, ötéves rendszerét indítja az állattenyésztés - állategészségügyi szakban. E színes palettával - úgy gondolom - csak felvillantani tudom a tennivalók sokrétűségét, a különböző nevelési terrénumokat: az ifjúsági mozgalom, a diákkollégium stb.
Negyven esztendő - hovatovább egy emberöltő. Visszatérő diákjaink, akik rendszeresen itt vannak az 5-10-15-20-25-30-35 éves találkozókon egyre gyakrabban vetették fel: mikor készül el iskolánk „írott történelme"? Szeretnének sokan újra találkozni, felkutatni az elvesztetteket, egy találkozó idejére visszahozni a napsugaras középiskolás éveket.
Türelmetlen kérésük jogos. A negyven év alatt egyeden évkönyvünk sem jelent meg. Most igyekszünk mindezt pótolni. A vád mezőgazdasági tanintézet történetének megírására kartársamat, Boros Aladárt kértem fel. Harmincöt éve oktatja a történelmet, földrajzt iskolánkban. Huszonöt éven keresztül az igazgatóhelyettesi tisztet töltötte be.
Írott történelmünk elkészültével, e rendhagyó jubileumi évkönyv minden bizonnyal erősíteni fogja a váci gazdászok összetartozását.
Vissza