1.067.669

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

13 nap remény

Filmek a forradalomról - Filmesek a forradalomban

Szerző
Szerkesztő
Lektor
Budapest
Kiadó: Magyar Dokumentumfilm Rendezők Egyesülete
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 159 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 23 cm x 18 cm
ISBN:
Megjegyzés: Fekete-fehér fotókkal.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Az ötvenes évek elején egy-két próbálkozástól eltekintve még nem volt Magyarországon dokumentumfilmezés. A Rákosi-korszakból híradórészletek, az „épülő-szépülő népi demokratikus országról" szóló... Tovább

Előszó

Az ötvenes évek elején egy-két próbálkozástól eltekintve még nem volt Magyarországon dokumentumfilmezés. A Rákosi-korszakból híradórészletek, az „épülő-szépülő népi demokratikus országról" szóló propagandafilmek maradtak meg. A dokumentumfilm helyét a - sokszor a fiókban maradt - regény, a meg nem írt vagy a felolvasás után azonnal elégetett vers, vagy a titokban, esetleg cselédszobákban kiállított fotó töltötte be. Révai József az MDP II. Kongresszusán 1951-ben kijelentette „... néhány évvel ezelőtt művészeti életünk tele volt mindenféle burzsoá szeméttel. Burjánzott a formalizmus, a nyugati dekadens művészet utánzása. A szocialista realizmus hívei, a felszabadult dolgozó nép művészetének képviselői kisebbségben vagy defenzívában voltak... Néhány évvel ezelőtt az ellenséges ideológiák még nyíltan léptek föl. Az ellenség a kultúrfronton ma már nemigen lép fel nyíltan. Ha fellép, inkább szóban lép fel, suttogva." Azt már Révai nem tette hozzá, hogy mindenki féltette az életét. A rettegés, a félelem, a testi-szellemi nyomor vált uralkodóvá, és az írók beszereztek egy szellemi betegséget, amely - mint azt később a hatvanas, hetvenes években megtapasztalhattuk - örökletessé vált: az öncenzúrát. A film nem olyan műfaj, amit akárhogyan meg lehet csinálni, ha pedig nincs rá igény, vagy éppen veszélyes, akkor betenni az asztalfiókba. Nem, mert megcsinálni, leforgatni sem lehet. A film megszületéséhez érvényes és értékes alkotói koncepció és a megvalósítás lehetősége kell.
Az ötvenes években e két feltétel együtt - néhány kivételes esetet leszámítva - nem volt adott. A forradalom idején azonban a fiatal filmesek forgathattak. Dokumentálhatták a forradalom eseményeit, emberi tragédiáit, a felvonulásokat, tüntetéseket, később a harcokat. Ez a gesztus a filmtörténet, a dokumentumfilm számára is forradalom volt. Azok a snittek - legalábbis a felvételek pillanatában - hitelesek, igazak voltak.
Eltelt ötven év. Magyarországon kialakult egy sokszínű, sajátos dokumentumfilmes műfaj. Közvetlenül a rendszerváltozás után s az azóta eltelt másfél évtizedben elsősorban a dokumentumfilmesek beszéltek '56-ról. Máig tartó tanulságok fogalmazódtak meg a még élő szemtanúk és dokumentumok segítségével - így például arról, hogy mit jelent a levert forradalom után a szabadság erkölcsi győzelmének gondolata, s hogy egy kommunista katonai hatalommal is fel lehet venni a harcot. A filmekből megismerhettünk egy másik gondolkodást is, a nagyhatalmakét - láttuk, milyen volt a Nyugat be nem avatkozási politikája, és hogy mit jelentett a szovjet befolyási övezetben élni. A magyarság büszkén és balsorsban élte meg történelme egyik legszebb, 13 napig tartó időszakát. Olyan hősi tettet őrzött emlékezetében, amely egyben a vereségét is jelentette. Vissza

Tartalom

Előszó 5
Filmek a forradalomról - Katalógus 7
Filmek a forradalomról - Válogatás 71
Filmesek a forradalomban - Interjúk, visszaemlékezések 83
... a történelmi események hű és igaz krónikásai 85
Szőts István életrajzi feljegyzéseiből
Testközelből néztem a nagypolitikai változásokat - 91
Beszélgetés Bacsó Péterrel (Muhi Klára)
Nem voltunk hősök, filmesek voltunk 97
Beszélgetés Vagyóczky Tiborral (Muhi Klára)
Forgatásom története 103
Zolnay Pál emlékezik (lejegyezte: Vicsek Ferenc)
Sajnos, nem nálunk vannak a tekercsek 107
Beszélgetés Makk Károllyal (Vicsek Ferenc)
Lehet, hogy megúszom néhány évvel 111
Beszélgetés Badal Jánossal (Muhi Klára)
Tíz évig tartó szilenciummal sújtottak 115
Beszélgetés Banovich Tamással (Bori Erzsébet)
Szerelem után szakítás 119
Beszélgetés Lénárt Istvánnal (Bori Erzsébet)
Szünet nélkül fröcsögött körülöttünk az élet 123
Beszélgetés Hildebrand Istvánnal (Gervai)
Csináljunk egy merényletet Kádár ellen 127
Csongovai Per Olaf emlékezik (lejegyezte: Eörsi László)
Filmesek a forradalomban - Dokumentumok 137
A bűnbak 139
Teuchert József története (Gervai András)
A Hunnia-dosszié 143
Címmutató 155
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem