Előszó
Általánosan elterjedt és közismert tényként könyveljük el, hogy Zechmeister Károly volt ez idáig Győr legnagyobb formátumú polgármestere. Az elmúlt 200 évben a leghosszabb ideig ő viselte a polgármesteri tisztséget, a maga 26 évével kiemelkedően magas a város szolgálatában eltöltött ideje, amelybe beszámították korábbi hivatalait, így rendőrfőkapitányi pozícióját is.
Hivatalba lépését a történészek korszakhatárnak tekintik, hiszen oroszlánrésze volt abban, hogy az egyszerű kereskedővárost korszerű, dinamikusan fejlődő iparvárossá fejlessze tovább. Szinte megszámlálhatatlan az új középületek száma, amelyek hivatali ideje alatt épültek, így például: a Városháza, a Frigyes laktanya, vagy a számos új iskolaépület, amely megalapozta azt, hogy ma Győrt méltán tartják iskolavárosnak. Jövőbe mutató gondolkodását mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a hagyományos oktatás mellett a szakiskolák életre hívásával elindította Győrben a különböző szakmák oktatását (vas- és fémipari, kereskedelmi stb.). Többek között ennek is volt köszönhető a gyáripar fellendülése, elég ha csak az Ágyúgyárra, a Vagongyárra, és a kiemelkedő textilgyárakra gondolunk. Zechmeister Károly egyedülálló volt abban is, hogy a városért végzett kiemelkedő tevékenységének köszönhetően, még életében méltatták érdemeit. 1906-ban, a város szolgálatában eltöltött 25 éves munkássága évfordulóján Wennes Jenő helyettes polgármester díszközgyűlést szervezett számára, amelyen többen is megemlékeztek Zechmeister Károly gazdag életpályájáról.
Viszonylag fiatalon, 58 éves korában érte a halál Budapesten, 1910. január 28-án. Temetésére Győrben került sor; ahol méltóképpen, ünnepélyes körülmények között búcsúztak tőle. A város utána sem feledkezett meg róla, képmását megfesttette a közgyűlés számára, utcát nevezetek el róla, és az új köztemetőben díszes síremléket kapott.
Évfordulója alkalmat teremt számunkra, hogy ismét tisztelegjünk kiemelkedő személye és életműve előtt. Jó szívvel ajánlom Önöknek olvasásra alkalomra megjelent tanulmányokat.
Vissza