Előszó
Részlet a tartalomból:
Negyvenkilenc birtok: nem feltétlenül a leghíresebbek, a legnagyobbak és a legtekintélyesebbek közül. Még csak azt sem mondhatjuk, hogy ők készítik a legjobb borokat a Kárpát-medencében. Egyesekből világhírű pince lehet, mások talán jövőre abbahagyják a tevékenységüket. Egyesek frissiben vágtak bele a munkába, mások talán évtizedek óta építgetik a vállalkozásukat. Egyeseknek már tekintélyük van, másoknak még csak álmaik.
Bárhol állnak, bármennyien kedvelik már boraikat: idén is azt a negyvenkilenc birtokot mutatjuk be könyvünkben, amelyeket a Borbarát szerkesztősége a legizgalmasabbnak tartott.
A besorolás rendje, illetve a csoportok kialakításának és az értékelésnek a szabályai továbbra sem változtak. Abban sem módosítottunk, hogy idén is a csillagozás tölti be az általános értékelés szerepét, amely egy sorba tudja állítani az egymástól távoli vidékeken dolgozó termelőket, a szekszárdit a somlóival, a zalait pedig a tokajival. A csillagozás a birtokok összehasonlíthatóságát próbálja megteremteni, mégsem tekinthető homogén rendszernek. A besorolást ugyanis többek között befolyásolja az is, hogy egy szóban forgó birtok milyen közel áll az önnönmagában hordozott feladat megvalósításához. Ennek megítélése egy sokismeretlenes egyenlet eredménye, és a sok ismeretlen között ott találhatunk szubjektív elemeket is. így a csillagozás függvénye például annak, hogy a szerzők mekkora feladatot, milyen tiszta álmot látnak a borász előtt. Vagyis, ha egy birtok két csillagot kapott, az nemcsak azt fejezi ki, hogy önmaga felépítésének mely szakaszában jár a borászat, hanem azt is, hogy a szerzők mekkora potenciált látnak a borvidékben, a birtokban, illetve együtt kettejükben.
A hét csoport megnevezésén, tartalmán sem változtattunk. Mindegyikük sajátos lencse elé helyezi a borászatokat, és megpróbál a borra és a termelőre olyan szögből rácsodálkozni, amire a konvencionális, sztenderdizáló értékelések nem képesek vagy nem akarnak.
A könyvben egyes birtokokat mutatunk be, de a birtokok mögött tájakat, településeket, történeteket is keresünk - és egyre inkább közösségeket. A magyar borászat elmúlt évei ugyanis azt bizonyítják, hogy el lehet érni sikereket, lehet nagy pénzeket keresni vagy komoly vagyont felhalmozni a bor segítségével, még a nemzetközi ismertség is megalapozható. Megélt közösségi lét nélkül, egy szál magában azonban egyetlen birtok sem tud tartósan a felszínre hozni és elismertetni valós értéket.
Vissza