Előszó
Tisztelt Olvasó!
A háborúk történetében a szárazföld és a tenger után az elmúlt évszázadban a légtér is a fegyveres küzdelem színtere lett. A potenciális légi ellenséggel vívott állandó versenyben a légvédelmi tüzér fegyvernem a faállványra szerelt ágyútól eljutott a légi célt nagy pontossággal megsemmisíteni képes légvédelmi rakétáig. Az ország légterének védelmét hosszú időn keresztül a légvédelmi tüzér és rakéta fegyvernemet a vadászrepülő és rádiótechnikai erőkkel egyesítő honi légvédelmi csapatok biztosították. A szárazföldi erők oltalmazását a kivonuló, később csapatlégvédelmi kötelékek külön szervezetben valósították meg. Az új évezred kihívásai és a hatásukra megjelenő korszerű hadviselési elvek új, összhaderőnemi alkalmazást és csapatszervezést követelnek meg az ország légterének védelmében is, így ma már ezek a feladatok egységes szervezeti rendben jelennek meg.
A magyar légvédelmi rakéta és tüzér fegyvernem, benne az MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred története fényes fejezetét képezi az ország hadtörténelmének.
Az ezrednek otthont adó Győr város története az évszázadok során jelentős mértékben összefonódott a katonasággal, a katonáskodással, az ország védelmével. Az alakulat nevében is tovább élő Arrabona castelluma Pannónia provincia határán állott egy olyan korszakban, amikor a fegyverek ereje elválaszthatatlan volt a mindennapoktól. Érdemes felidéznünk, hogy Árpád fejedelem már a korai időkben fejedelmi székhellyé tette, hogy az 1848-49-es szabadságharcban az aradi vértanú Pöltenberg Ernő védelmezte, és azt is/hogy a nevezetes Frigyes laktanya kaszárnya mivolta-mellett a város polgárai és a honvédek együvé tartozásának szimbóluma is volt.
Ezt a történelmet, elődeihez méltó módon, írja és folytatja tovább az ezred, a honvédség egyetlen légvédelmi rakéta fegyvernemi szervezete. A győri alakulat a mai Magyar Honvédség egyik legnagyobb hagyományokkal rendelkező katonai szervezete, amely közel hat évtizeddel ezelőtti alapítása óta korszakos fejlődésen ment keresztül. Ez a fejlődés a szolgálat minden aspektusát érintette, és az alakulat napjainkban fontos képességekkel járul hozzá a nemzeti légtér szuverenitásának garantálásához, értékeink oltalmazásához. Teszi mindezt elhivatottsággal, tisztelve és féltő gonddal ápolva a fegyvernemi és csapathagyományokat, gazdagítva a 160 esztendős Magyar Honvédség nagyszerű értékeit.
Az új biztonsági követelményekhez igazodva az ezred nemcsak a hazai légvédelmi kötelezettségeinek tesz eleget, de jelentős mértékben hozzájárul a szövetségesi környezetben megoldandó feladatokhoz, szerves részét képezi a NATO Egységes Légvédelmi Rendszerének, katonái ott vannak a honvédség békeműveleteiben, és ha arra van szükség, kiveszik részüket a katasztrófák következményei elleni küzdelemből is.
Ez az album a Magyar Honvédség légvédelmi rakétaezredének mindennapi életét mutatja be. Ezzel is szeretnénk köszönetet mondani az ezred katonáinak áldozatkész, magas szakmai színvonalú, példamutató szolgálatukért. Köszönetet azért, hogy garantálják az ország biztonságát, hazánk légterének megbízható védelmét itthon és távol az országhatártól is.
Az album részét képezi egy csapathagyományokat ápoló sorozatnak, amely a honvédalakulatokat, a honvédelem ügyét szolgáló egyenruhás állampolgárokat mutatja be. Bízunk abban, hogy mindenki, aki érdeklődik a honvédelem, az ország légvédelme és a katonai hivatás iránt, örömmel forgatja majd ezt a kiadványt.
Havil András vezérezredes
HM Honvéd Vezérkar főnök
Dr. Szekeres Imre
honvédelmi miniszter
Vissza