Előszó
Részlet a könyvből:
A laboratóriumi munka szabályai
A Balesetelhárítási terv célja a laboratóriumi munkavégzés biztonságos végrehajtásának megtervezése, az anyagok előírásoknak megfelelő tárolásának biztosítása, a veszélyes anyagok ismertetése, a hulladékok kezelése és tárolása, a rendelkezésre álló vagy megszerezhető erőforrások felsorolása, a vészhelyzetben közreműködők feladatainak, koordinációjának és felelősségi köreinek meghatározása.
Az életveszély, a sérülések, az egészségre ártalmas hatások elkerülése minden laboratóriumban dolgozó elemi érdeke.
Baleset esetén hívható telefonszámok:
Mentők 104
Rendőrség 107
Tűzoltóság 105
Környezetvédelmi Felügyelőség 332-9940
ANTSZ Fővárosi Intézet 349-0490
ÁNTSZ 1221 Bp., Anna u. 8. 226-4629
A baleset megfékezése és a következmények felszámolása
A laboratóriumban csak tanár jelenlétében lehet tartózkodni és dolgozni. A munkavégzéshez kötelező a fehér, pamut, hosszú ujjú, begombolt védóőköpeny viselése. Hosszú hajú tanulók haját össze kell kötni. Ékszer viselése a munkavégzés alatt tilos. A laboratóriumban nem szabad enni és inni, a vegyszerek kóstolása szigorúan tilos. Mérgezés esetén orvost kell hívni. Az orvos megérkezéséig a sérülttel fél liter langyos vizet itatunk, melybe 1-2 evőkanál aktív szenet adunk, és megpróbáljuk a sérültet hánytatni. Eszméletlenség, savval vagy lúggal történt mérgezés esetén tilos hánytatni.
A vizsgálatokat a munkamenetben, illetve a vizsgálati szabványban megadott módon keli végezni. Vegyszert mindig szabályosan cimkézett üvegből használjunk, a vizsgálati anyagot tartalmazó edényeket is jelöljük meg. A tisztaság a labormunka alapvető követelménye.
A savmarás közömbösítésére 2%-os NaHC03-t használunk. A híg kénsavat előbb bő vízzel leöblítjük, a tömény kénsavat le kell törölni, majd öblítjük és közömbösítjük.
A veszélyes kísérleteket vegyifülkében kell végezni.
Lúgmarás közömbösítésére 1%-os ecetsavoldatot kell a sérült bőrfelületre önteni.
A vegyszerek pipettázásához használjunk gumilabdát, kénsavat adagolópalackból használjunk.
Vissza