Előszó
Megnyitó
Tábornok és Tiszt urak, Tisztelt vendégeink, Hölgyeim és Uraim!
Tisztelettel köszöntöm önöket az ötödik Robothad viselés tudományos konferencián, amely immár hagyományosan a „Magyar...
Tovább
Előszó
Megnyitó
Tábornok és Tiszt urak, Tisztelt vendégeink, Hölgyeim és Uraim!
Tisztelettel köszöntöm önöket az ötödik Robothad viselés tudományos konferencián, amely immár hagyományosan a „Magyar Tudomány Ünnepe" rendezvénysorozat egyik záróeseménye egyetemünkön.
Ma ötödik alkalommal gyűlnek össze e falak között azok a szakemberek, doktoranduszok, kutatók és a modern hadtudomány iránt érdeklődők, akik az információs korszak új jelenségeivel, kihívásaival és azok katonai vetületeivel foglalkoznak. Mindannyian tisztában vagyunk vele, hogy az információs kor kezdetével olyan szellemi és anyagi erőforrások szabadultak fel, amelyek a hadviselési módok újszerű értelmezésének igényét vetették fel. Az információs technikai és technológiai forradalom olyan távlatokat nyitott, olyan technikai eszközöket alkotott, amelyek megjelenése a hadseregek mindennapjaiban gyökeresen átalakították - és folyamatosan átalakítják - mindazon elveket és eljárásokat, amelyeket idáig a hadügy területén vallottunk, alkalmaztunk és használtunk. Mára tényként beszélhetünk arról is, hogy e mélyreható változásoknak köszönhetően új hadviselési forma bontakozott, bontakozik ki, amelyet hálózatközpontú hadviselésnek nevezünk. A humán és szenzor alapú precíziós felderítés, a nagy pontosságú tűzerő, a manőver, a sebesség, az információ, a tudásra és a tudományra alapozott hatékony haderő a meghatározó tényező.
A precíziós találati pontosságú intelligens fegyvereket az összhaderőnemi hálózatos, multispektrális felderítő rendszerek látják el célinformációkkal, amelyekben egyre nagyobb szerepet kapnak a felügyelet nélküli szenzorok, a robottechnológiára épített légi, földi, tengeri és űr felderítő eszközök. Öt éve még kissé hitetlenkedve hallgattuk, hogy a robottechnológia következtében megváltozik a hadsereg állományának összetétele, a humán erők által vezetett vagy vezérelt harci eszközök mellett és a felderítő robotok után megjelennek a csapásmérésre alkalmas harci robotok, majd a támogatási és logisztikai feladatokat ellátó robotok.
Vissza