Előszó
Nem tüneményes üstökös csillag, hanem kora mély társadalmi erőinek, haladó mozgalmainak nagy szülöttje, népe és az emberiség fejlődésének törhetetlen harcosa a történelem által pusztulásra ítélt, de fennmaradásukért kétségbeesetten viaskodó, maradi erőkkel szemben. Ilyennek vetíti elénk Bolyai Jánost, a matematikai tudomány egyik legnagyobb elméjét kimagasló alkotása és küzdelmes élete.
A haladó egyéniség harca a tudomány területén is egy vagy más módon a haladó osztályok törekvéseit fejezi ki. A társadalmi fejlődés döntő ereje a néptömegek forradalmi harcában rejlik. Ahhoz, hogy egy korszakfordulón a tudomány élharcosa kibontakozzék, múlhatatlanul szükséges, hogy a tömegek alkotó forradalmi ereje is kibontakozóban legyen, hogy ostromolja társadalmi gátjait, hogy a fejlődő termelőerők szembekerüljenek az elavult termelőviszonyokkal A tudomány haladó embere is szüntelen harcban áll, ha nem akar a környező reakciós erők romboló ellenállásának áldozatává válni. Ezt példázza Bolyai János élete, munkássága is.
A természettudomány kiszolgálja a termelés szükségleteit, akármilyen osztály birtokában legyenek is a termelőeszközök. De a természettudomány fejlődése szoros kapcsolatban áll az ipar fejlődésével, a technikai fejlődés követelményeivel, következésképpen azokkal a haladó osztályokkal, amelyeknek létérdeke az ipar, a technika fejlődése.
A természettudomány története nemcsak a természettudomány eredményeit általában tagadó vallásos-misztikus felfogások elleni harcból áll, hanem a természettudományon belül a fejlődést előbbre lendítő, haladó irányzatok és a fejlődési gátló, maradi irányzatok között folyó harcból is. Ez a harc végső fokon az osztályok harcát tükrözi.
A társadalomnak osztályokra való tagozódása óta az osztályok között folyó harccal együtt két irányzat körvonalai rajzolódnak ki az emberek gondolkodásában, bármilyen kezdetleges fokon is. Egyik oldalt a hamis képzetekből mesterkélt rendszert építő idealizmus, másik oldalt a természeti és társadalmi anyagi valóságnak, e valóság összefüggéseinek megismerésére, objektív törvényszerűségeinek tudatosítására és alkalmazására törekvő materializmus.
Az idealista vagy materialista irányzat előtérbe kerülése megfelel a társadalom sajátos fejlődési menetének, egy-egy társadalmi rendszer hanyatló vagy felfelé ívelő szakaszának, megfelel a termelési viszonyok és a termelőerők jellege közti összeütközésnek vagy összhangnak, végső fokon egyrészt a maradi, másrészt a haladó osztályok ellentétes törekvéseinek.
Vissza