1.067.081

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Bodrogközi tájszótár

Szüleim és nagyszüleim emlékének

Szerző
Szerkesztő
Lektor
Pácin
Kiadó: Bodrogközi Kastélymúzeum Baráti Köre
Kiadás helye: Pácin
Kiadás éve:
Kötés típusa: Tűzött kötés
Oldalszám: 313 oldal
Sorozatcím: Bodrogközi Füzetek
Kötetszám: 4-5
Nyelv: Magyar  
Méret: 20 cm x 15 cm
ISBN:
Megjegyzés: Fekete-fehér ábrákkal. Készült 500 példányban.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Olyan vidéknek a tájszavait olvashatja e szótárban az olvasó, mely vidék magyar történelmének gyökerei egészen a honfoglalásig nyúlnak vissza. Erről tesz tanúbizonyságot Anonymus is Gesta... Tovább

Előszó

Olyan vidéknek a tájszavait olvashatja e szótárban az olvasó, mely vidék magyar történelmének gyökerei egészen a honfoglalásig nyúlnak vissza. Erről tesz tanúbizonyságot Anonymus is Gesta Hungárorumában, mikor a magyarok cselekedeteiről szólva ezt írja:
" Az Ur megtestesülésének kilencszázharmadik esztendejében Árpád vezér elküldvén seregeit, az egész földet, mely a Tisza és a Bodrog közé esik Ugocsáig, minden lakójával együtt elfoglalta...
Mialatt több napon át ott időztek, a vezér és övéi látták a föld termékenységét, mindenféle vad bőségét, meg azt, hogy milyen gazdag halban a Tisza és a Bodrog folyam; s ezért a földet kimondhatatlanul megszerették."
De nemcsak ezzel bizonyíthatjuk e vidék honfoglaláskori történetének tényét, hanem azokkal a régészeti leletekkel is, melyek már a múlt században előkerültek a bodrogközi falvak határában, amikor a szántóvető ekéje kifordított egy-egy ősi tárgyat a földből. Legfőképpen pedig az a leletanyag a bizonyíték őseink e vidéken történő letelepedésére, melyet a bodrogközi Karos község határában hozott napvilágra a régész ásója. A napvilágra került leletanyag alapján megtudhatjuk, hogy milyenek voltak honfoglaláskori elődeink. Hogy alacsony vagy magastermetűek voltak-e. Megismerkedhetünk házaikkal, fegyvereikkel, ruházatukkal, s néhány szokásukkal.
A beszédükről azonban keveset tudhattunk meg. Ki felelhet megnyugtatóan arra, hogy őseink milyen szavakat használtak gondolataik közlésekor? Ki tudná biztosan állítani, hogy napjaink szavai megegyeznek-e honfoglaláskori szavainkkal? Erre senki nem adhat biztos választ, mint ahogy arra sem, hogy hány szavunk pusztult el, merült a feledés homályába az idők folyamán?
Minden korban van bizonyos fokú gazdasági és társadalmi változás. S ez a változás igen gyorsan következik be. Viszont a rohamos gazdasági és társadalmi változás, átalakulás leginkább a szókincs változásában mérhető le. Vissza

Tartalom

Bevezetés 1.
A Bodrogközről 5.
A bodrogközi nyelvjárás néhány sajátossága 8.
A szavak hang- és alaktani sajátosságai 9.
A szócikkek felépítése 10.
Jelek, rövidítések 11.
Jegyzet 11.
Szótár 12.
Befejezés 312.

Nagy Géza

Nagy Géza műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Nagy Géza könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem