Előszó
"A politika tudományát úgy kell elsajátítani, hogy az a legmagasabbrendű tudomány, és vállalni kell a fáradozást, amelyből az emberek számára nagyszerű és ragyogó dolgok származnak." Démokritosz
Démokritosz gondolatai több ezer évvel ezelőtt születtek, s az emberi társadalmak azóta is kitüntetett figyelmet szentelnek a politikának és a politika tudományának. Mióta az egyes társadalmakon belül vannak a szegények és gazdagok, hatalommal rendelkezők és hatalommal nem rendelkezők, irányítók és irányítottak, iskolázottak és kevésbé iskolázottak, különböző vallási közösségekhez tartozók és nem vallásosak stb., minden ember elemi érdeklődéséhez tartozik, hogy megértse, hogyan működik a társadalom, amelybe beleszületett, és milyen tényezők határozzák meg az ő helyét és szerepét az adott társadalomban.
Bármilyen történelmi korról lett légyen is szó, aki jól érezte magát abban a szerepben, melybe ősei örököseként, vagy az őt körülvevő közösség akaratából került, igyekezett olyan eszközöket találni, amelyek segítségével megőrizhette pozícióját, aki viszont változtatni akart helyzetén, a változtatáshoz keresett módszereket és szövetségeseket, s végül voltak olyanok is, nevezzük őket filozófusoknak, akik akár saját helyzetüktől függetlenül is azt kutatták, hogyan lehetne tökéletesebbé tenni az adott társadalom működését, megtalálni az ideális társadalmi berendezkedést.
Az ókori keleti társadalmakban, a feudális monarchiákban a politikai és gazdasági hatalom a hitéletet monopolizáló papsággal vagy egyházakkal összefonódva fényévnyi távolságban állt a piramisokat és öntözőműveket építő, akár szabad kézművesek, majd jobbágyok felett, de még az ókori demokráciák is a beszélő szerszámként kezelt rabszolgák munkájának eredményeként működhettek. Ilyen körülmények között természetesen könnyebb volt a hatalom megtartása és örökítése, mint a társadalmi ranglétrán való előrelépés megvalósítása, nem is beszélve esetleg az egész politikai rendszer megváltoztatásáról. Ehhez többnyire belső gazdasági összeomlás és egy külső hódító hatalom megjelenése egyszerre kellett.
Így volt ez a például a görög poliszok válságának idején, amikor a makedón birodalom, vagy hanyatló római birodalom esetében, mikor a barbár hódítók hozták a változást.
Vissza