1.067.073

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Bodó Sándor és Bodó Ilona gyűjteményes kiállítása

Ilona and Sandor Bodo Retrospective Exhibition - 1990. május 18.-szeptember 2. Budapesti Történeti Múzeum, Budavári Palota "E" épület/ May. 18-sept. 2. 1990. Museum of History of Budapest, Palace of Buda Castle

Szerkesztő
Fordító
Budapest
Kiadó: Széchenyi Kiadó Kft.
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 80 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar   Angol  
Méret: 22 cm x 28 cm
ISBN:
Megjegyzés: Színes és fekete-fehér fotókkal, reprodukciókkal illusztrálva.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Történelmi sorsfordulóinkra emlékezve a közelmúlt jelentős eseményeként tarthatjuk számon Budának a töröktől történő visszavívása 300. évfordulóját. Hazánk méltóképpen emlékezett meg a sorsfordító... Tovább

Előszó

Történelmi sorsfordulóinkra emlékezve a közelmúlt jelentős eseményeként tarthatjuk számon Budának a töröktől történő visszavívása 300. évfordulóját. Hazánk méltóképpen emlékezett meg a sorsfordító ostromról, s az azt megelőző korról, amely egy európaivá vált keleti népet közel százötven éve alatt nagymértékben visszavetett fejlődésében, de a művelt nyugattól véglegesen már nem tudott elszakítani.
A Budapesti Történeti Múzeum az évfordulót jubileumi kiállítással ünnepelte. Az esemény híre túllépett az országhatárokon. A nemzetközi segítséggel elért hajdani győzelem művészeket ihletett meg. Az Amerikai Egyesült Államokban, Tennessee Nashville városában élő Bodó Sándor 1987-ben saját költségén nagyméretű bronzreliefet készített Buda visszavívásáról, s azt egy évvel később a Budapesti Történeti Múzeumnak ajándékozta.
A relief ünnepélyes avatását a művész és hitvese, Bodó Ilona iparművész is megtisztelte jelenlétével. Egyéniségükből messze sugárzott az a tűz, amellyel amerikai otthonuk mellett magyar hazájukat szeretik.
1956 eszméit ugyanolyan intenzíven élték át, mint minden eseményt, amely műalkotásokat fogant bennük. 1956. november 4-ét követően mint sok tízezer sorstársuk, ők is új hazát választottak és találtak az Amerikai Egyesült Államokban. Ott teremtettek otthont és megbecsülést maguknak. Úgy váltak amerikai állampolgárokká, hogy megtartották magyarságukat, s nem szakították el gyökereiket. Úgy illeszkedtek be egy számukra új világ ízlésrendszerébe, esztétikai elvárásai közé, hogy szuverén művészek tudtak maradni. A művészet olyan műfajait művelték és művelik, amelyek a szó valódi értelmében amerikaiak és mégis magyarok, magyar vonatkozásaik is szép számmal vannak, témáik, motívumaik, tartalmuk miatt. Bodóék amerikai magyarok, méltó utódai Kováts Mihálynak, az amerikai szabadságharcban résztvevő magyar huszár ezredesnek, az 1848-49-es szabadságharc Amerikában új hazát nyert emigránsai, a századforduló nagy kivándorlási hulláma magyarjai, s a későbbi menekültek legjobbjainak.
A művészek életmű-kiállításukkal az általuk épített hídon tértek haza. E híd két pillére Magyarország és az Egyesült Államok, s ezeken a pilléreken a műalkotásokban megörökített, az amerikai történelemben szerepet játszott magyarok és az amerikaival felülrétegzett magyar művészi látásmód ível át.
Bodó Sándor és Bodó Ilona életműve egyaránt amerikai és egyaránt magyar. Érezzük hát mi is minél többen magunkénak. Vissza
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem