Előszó
Részlet a könyvből:
Fekete István és a szülőföld
„Ha mélyen magamba nézek, szeretetem határtalan határát egyetlen szó fejezte ki, egyetlen régi-régi szó, amiben élők és holtak benne voltak, s...
Tovább
Előszó
Részlet a könyvből:
Fekete István és a szülőföld
„Ha mélyen magamba nézek, szeretetem határtalan határát egyetlen szó fejezte ki, egyetlen régi-régi szó, amiben élők és holtak benne voltak, s ez az érthetetlen, de nekem mindent jelentő szó mondta ki, hogy GÖLLE."
Ez a változatos Kapos-völgye ősidők óta csábította az otthont és megélhetést kereső embereket. A régmúlt idők szerény emlékei mellett szinte észrevétlenül rohanunk el. Ki figyel ezekre a szép völgytalpakra, erdőkre, rétekre és nádasokra, mocsarakra, esetleg egy-egy kőbaltára, edénytöredékre, vagy rozsdamarta tárgyra? E völgyben nemzedékek sora élte le küzdelmes életét. Nekünk, akik itt élünk és dolgozunk, kötelességünk fellebbentem a fátylat a múltról, megismerni szülőföldünket, annak lakóit és értékeit.
Kaposvölgy tájegység kiemelkedő községe Gölle, mely ősidők óta lakott hely. Megtalálhatjuk a neolitikum emberének eszközeit, de a bronz és vaskor nyomait is felfedezhetjük. Megfordultak ezen a gyönyörű és termékeny tájon a rómaiak, az avarok, s végül megtelepedtek a magyar törzsek is.
Nem helytörténeti ismertetés a célom: ezt megtettem 1981-ben, amikor megírtam szülőfalum, Gölle község monográfiáját, e gondolatokat csupán bevezetőnek szántam a címben megjelöltekhez.
Gölle községet mindvégig magyar népesség lakta. Szorgalmas és áldozatos munkával teremtették meg az életet, a létet önmaguknak és utódaiknak.
Vissza