Előszó
A gyógytornász képzésben sok tudományterület találkozik, hogy a jól megalapozott elméleti és gyakorlati ismeretek elsajátítása után alkotó módon, viszonylag független döntésekkel ez a tudás a terápiás beavatkozás során a beteg ember további sorsán javítson. A nagy felelősséggel együttjáró munka a gyógytornászt egy tipikus team-munka nagyon fontos elemévé teszi. Az eredményes terápia érdekében az orvosi ismeretek elsajátítása döntő jelentőségű. A klinikai tárgyakat alapozza meg az anatómia, az élettan mellett a biomechanika is. A mozgatórendszerre gyakorolt hatás, mely a fizioterápiás beavatkozások között elsősorban a jól megtervezett és helyesen kivitelezett mozgásos gyakorlatokat jelenti, a biomechanikai alapelvekre építhető fel eredményesen. A gyógyítás egyik alaptörvénye a károsító beavatkozás elkerülésének kötelezettsége (nil nocere!), ennek a gyógytornász tevékenységében is érvényesülnie kell. A biomechanika segít abban, hogy a mozgások, mozgatások hatásait ne csupán a szubjektív visszajelzések megfigyelésével értékelhessük, hanem azokat mérések is igazolják. Sok éves tapasztalatszerzés után (esetleg tévedések során át) is megszerezhető a szakmai ismeret, de a mi célunk inkább a tudományos ismereteken alapuló munka és nem a más helyen esetleg bevált próba-szerencse (trial and error) gyakorlata.
A jegyzet első a maga nemében a gyógytornász képzésben, de nem minden előzmény nélkül. Készült jegyzet és tankönyv is biomechanikából, de az a sport biomechanikájával foglalkozik. Egy kissé furcsa, de annál izgalmasabb feladat ennek a tananyagnak az összeállítása.
Az élsportot, a sportági mozgások tanulását, tanítását szolgáló biomechanika a legnagyobb emberi teljesítmények elérését tűzi ki célul. Természetesen a sportban is igény a leggazdaságosabb, a sérülést elkerülő mozgás kialakítása, az ehhez vezető út kutatása, de a legkiválóbb sporteredményeket, a világcsúcsokat jelentő ugrásokat, hajításokat stb. nehezen lehet összehasonlítani egy mozgásában korlátozott beteg ember gondjával, akinek nagy megterhelést és talán a világcsúcsnál is nagyobb boldogságot jelent egy küszöb átlépése.
Nagy örömmel fogtam hozzá a munkának éppen az előbb mondottak miatt. Az orvosi gondolkodás itt is megtalálja a szépséget, hiszen a gyógytornász munkájában a biomechanikai szemlélet kialakítása legalább akkora eredmény, mint a kevesek által elért sportsikerek, rekordok a sportban.
A jegyzet tartalmazza azokat a legfontosabb biológiai és fizikai ismereteket, melyek az emberi mozgás objektív vizsgálatára, a mozgások pontos leírására adnak jó módszereket.
A sérülések jobb megértése érdekében a passzív és az aktív mozgásszervek, az ízületek, az ízületeket burkoló, illetve erősítő szalagok és az inak, valamint a harántcsíkolt izmok biomechanikájával is foglalkozunk.
Vissza