Előszó
Az élet, az élőlények tanulmányozása a legizgalmasabb élmények egyike. A biológia - amely napjaink legdinamikusabban fejlődő tudománya - ezzel foglalkozik. Rólunk, a minket körülvevő és számunkra életfeltételeket biztosító világról szól, életünk része, hiszen minden pillanatban akarva-akaratlanul is biológiai problémákkal találjuk magunkat szembe.
Ez a biológia tankönyvcsalád az élet jobb megismeréséhez nyújt segítséget. Olyan ismereteket tartalmaz, amelyekre minden művelt, a természetet féltő és óvó, saját testét-szellemét egészségben megőrizni kívánó embernek szüksége van.
A tankönyvek elsősorban a szakközépiskolás, a tantárgyat heti egy, másfél vagy két órában tanuló diákok számára készültek. A törzsanyagon felül rövid érdekességek, kiegészítő ismeretanyagok, olvasmányos és gyakorlati feladatok találhatók benne. Reméljük, hogy a tankönyvben minden diák sok érdekességet, számos új információt talál. Az önálló munkára, megfigyelésre, kísérletezésre való buzdítással pedig azt szeretnénk elérni, hogy a biológia ne egy elsajátítandó „száraz" tananyag legyen, hanem egy érdekes, a mindennapok világával, a körülöttünk lévő környezettel kapcsolatos foglalatosság.
Az első kötetben (a 9. évfolyamon) megismerjük az élővilág megjelenési formáit, a baktériumokat, gombákat, a növény- és állatvilágot; az élőlények elterjedésének, együttélésének legfontosabb ökológiai alapjait; a Földünk környezeti problémáit; a környezet- és természetvédelem alapelveit és az élőlények kialakulásának történéseit. A második kötetben (a 10. évfolyamon vagy a 9. évfolyam második félévében - az iskolai tantervtől függően) megismerhetjük az életműködések biokémia alapjait; az emberi szervezet felépítését és működését, valamint a biológiai információ öröklődésének és megváltozásának legfontosabb mozzanatait.
Természetesen a tankönyvek nem tartalmaznak, nem tartalmazhatnak minden érdekességet, biológiai különlegességet. Szeretnénk bátorítani minden diákot arra, hogy a modern technika adta lehetőségeket használja ki az élővilág jobb megismeréséhez is. A könyvtárak, videotékák és az internet segítségével rengeteg új, érdekes információ kapcsolható a tankönyv anyagához.
A tankönyvek használatához eredményes és sikeres munkát kívánunk.
Vissza