Előszó
Bevezetés
Az általános iskolában az Élővilág tantárgy keretében sokféle élőlényt ismerhettél meg. Megtanultad azt is, hogy a növények és állatok különféle életközösségekben élnek. Foglalkoztál pl. az erdők, mezők, vizek élővilágával. Megismertél sok termesztett növényt is és sokféle állatot.
Az élő természettel, annak törvényszerűségeivel a biológia tudománya foglalkozik.
Az élővilágra vonatkozó ismeretek nemcsak az általános műveltség szerves részei. Szakmai szempontból is jelentősek: a növények termesztésével, az állatok tartásával és tenyésztésével foglalkozó szakembereknek szilárd, alapos és részletes biológiai ismeretekre van szükségük, hogy nagy és állandó terméshozamokat érjenek el.
E tankönyv anyaga a növények és állatok fejlődéstörténetét, az egyes élőlények vagy élőlénycsoportok legfontosabb alaki tulajdonságait tárgyalja.
A biológiai ismeretek kialakításához sokféle út vezet. Ennek egyik fontos eszköze a tankönyv. A tankönyvben nagyon sok kérdést, feladatot, ábrát találsz. A kérdések segítségével felidézheted a régebben tanultakat; más kérdések, felszólítások segítenek a problémák felismerésében, megformálásában. Az egyes anyagrészek utáni kérdések segítségével ellenőrizheted tudásodat, a megértés színvonalát. A feladatok megoldása egyéni munkát kíván! Ezek megoldása felkészít a gyakorlati életre, választott szakmádra. A tanulás folyamatában lényeges szerepe van a tankönyvi ábrák önálló elemzésének. Az ábrák nem a szöveget illusztrálják, hanem önmagukban hordozzák az új információkat.
A tankönyv használata során a következőkre ügyelj!
- Mindig felelj a kérdésekre! A szöveggel kapcsolatban próbálj meg magad is kérdéseket megfogalmazni!
- A tankönyvben található feladatokat igyekezz elvégezni! A megfigyeléseknél, méréseknél légy pontos, az adatokat írásban rögzítsd, áttekinthető formában rendezd. Ezekhez tanárodtól kapsz tanácsot, útbaigazítást.
- Az ábrákat alaposan elemezd, mert fontos szerepük van a megértésben!
Vissza