Előszó
Ebben a tanévben az ember testének felépítését, működését és egészségét tanulmányozzuk. Olyan témáról lesz szó, amely téged közvetlenül is érint. Megismerkedünk az emberi test minden részével - még az intim részekkel is! -, megtanuljuk, hogy hogyan épül fel, hogyan működik. Sok mindent megtudhatsz arról, hogy miképpen őrizhető meg az egészséged.
Lesznek órák, amelyeken olyan megfigyeléseket, vizsgálatokat, kísérleteket végeztek, amelyek nélkül nem lehet az emberi testet igazán megismerni. Ezekhez csak a munkafüzetben van információ, de a tankönyvben is jelezzük, hogy mikor esedékesek ezek a vizsgálódó órák. Vannak olyan fejezetek is, amelyeknek a feldolgozása és megtanulása nem kötelező. Ezek az Érdekességek, olvasmányok című részben találhatók a tankönyv végén. A tankönyvet kiegészíti a munkafüzet.
A kettő csak együtt használható eredményesen. Nagyon fontos, hogy a tankönyv ábráit alaposan tanulmányozd, mert csak így ismerheted meg saját tested közvetlenül meg nem figyelhető felépítését, működését. A tankönyv szövegének és az ábráknak az együttes tanulmányozása után oldd meg a munkafüzet feladatait! Minden fejezetben - az elején vagy a szövegbe iktatva - van egy (vagy két) olyan elgondolkodtató kérdés, amely nem a tanult ismereteket ellenőrzi, hanem továbbgondolásra késztet.
Ezekre esetenként nem könnyű válaszolni, de nem is feltétlenül azért vannak itt, hogy pontos válaszokat fogalmazzatok meg, hanem inkább azért, hogy beszélgessetek, vitatkozzatok róla. Akár a tanárral is. Megfigyeléseidről, kísérleteidről mindig készíts feljegyzéseket! Ahol lehetséges, készíts vázlatrajzot is, mert az sokszor minden szónál többet mond! Törekedj egyszerűségre, áttekinthetőségre, és ügyelj a szép, gondos külalakra!
Vissza