Előszó
Az idén már ismerősként köszöntelek. Immár harmadik éve dolgozunk együtt. Bízom benne, hogy az előző évek során sikerült megszeretned a biológiát, megismerned a hazai életközösségek rejtelmeit, élőlényeinek sokszínűségét. Tankönyvednek most is az
„ÉLŐ KÖRNYEZETEM"
címet adtam, hiszen környezeted élővilágát mutatja be a sorozatnak ezen tagja is.
Két éven keresztül hazánk élőlényeinek tanulmányozásával kezdted az életközösségek megismerését.
Ebben a tanévben olyan életközösségekkel ismerkedhetsz meg, amelyek hazánktól távol, más kontinenseken találhatók. Élőlényeit állatkertekben, filmeken, könyvekben már láthattad. Most megtudod, hogy a Föld mely részén élnek, melyek a szokásaik.
Már tudod, hogy a táj élettelen környezeti tényezői és élővilága között szoros kapcsolat áll fenn.
A Föld csaknem minden vidéke növények és állatok sokaságának ad otthont. Legtöbb élőlény egy meghatározott típusú környezethez alkalmazkodott. Ez a környezet lehet erdő, füves terület vagy éppen vizes élőhely. Megtudod azt is, hogy a Föld különböző részein fellelhető hasonló környezetben hasonló típusú élőlények élnek.
Így találkozol olyan élőlényekkel, amelyek már ismerősek számodra, hiszen élnek rokonai a hazai életközösségek valamelyikében, de megismerkedhetsz egészen furcsa testfelépítésű, megdöbbentő szokásokkal rendelkező növényekkel, állatokkal is.
A távoli tájak életközösségének megismerésekor mindig visszatérünk a hasonló hazai életközösségekről tanultakra. Összehasonlítjuk a környezeti tényezőket és az ott élő élőlényeket.
Az idén is sokszor esik szó környezetszennyezésről, környezetrombolásról. Betekintést nyersz a természetvédelem világméretű problémáiba, a Föld létét fenyegető veszélyekre.
Bízunk abban, hogy a távoli tájak életközösségeinek megismerése során felismered a Földet, az emberiséget fenyegető pusztítás következményeit, és sajátodnak érzed a modern környezetvédelem alapeszméjét:
„GONDOLKODJ GLOBÁLISAN, CSELEKEDJ LOKÁLISAN!"
A tanév utolsó harmadában a három év során tanult élőlényeket csoportosítjuk, rendszerezzük hasonló és különböző tulajdonságaik alapján. Ezért nagyon fontos, hogy minden órán figyelj tanárodra és átismételd otthon az iskolában tanultakat. Ha az előző években tanultakra már nem emlékszel, vedd elő régebbi tankönyvedet, munkafüzetedet! Ismereteidet bővíteni természetfilmekből, a témához kapcsolódó könyvekből is lehet. Néhány könyvcímajánlást találsz tankönyvedben is a megszokott módon jelölve.
Vissza