Előszó
Szocializmust építő társadalmunknak egyre magasabb általános műveltséggel és szaktudással rendelkező dolgozókra van szüksége, ahogyan a fizikai és szellemi munka közötti különbség fokozatosan eltűnik.
Kormányunk ennek biztosítására erőteljes ütemben fejleszti tovább az esti tanulási formákat. Az ismeretanyag alapos elsajátításához azonban biztos alapokra, komoly akaratra, kitartó szorgalomra, s nem utolsó sorban megfelelő időre van szükség. Ha mindezek nem is hiányoznak, nem nélkülözhető egy olyan módszer, amely a régitől eltérő eszközökkel, rövidebb idő alatt is hatékonyabban, élvezetesebben közvetíti - a napi munkában kifáradt dolgozó számára is - az ismereteket.
Ennek a módszernek kikísérletezésére adjuk közre az állattan tankönyvét is, amely két változatban jelent meg.
Az I. változat (jelen tankönyv) csak a hetekre beosztott megtanulandó tananyagot és annak súlypontozását segítő kérdéseket tartalmazza, de a fogalmak pontosabb kialakítását, a könnyebb elképzelést, az ismeretek könnyebb bevésését újszerű ábrák, mikrofotók, táblázatok és fényképek segítik.
A II. változat - amely a levelező oktatás magántanulási formájának kikísérletezésére készült - a megtanulandó részen kívül módszertani útmutatót és kiegészítő, szórakoztatva-tanító olvasmányokat is tartalmaz. A módszertani útmutató füzetbe készítendő vázlatmintákat is közöl. Az olvasmányok főleg a termeléssel való kapcsolatra mutatnak rá. (Ezt a változatot egyelőre csak a kijelölt kísérleti iskolákban használják.) Mindkét változat alapgondolata a fejlődés.
Az állattan ilyen feldolgozásával kulcsot kívánunk adni dolgozótársaink kezébe ahhoz, hogy a tárgyi ismeretek megszerzése közben kitáruljon előttük az a kapu, amely mögött az állatvilág fejlődésének menetét kézzel fogható bizonyítékok sora mutatja az egy sejtűektől föl az emberig.
Vissza