Előszó
A kézben tartott Biokémiai gyakorlatok jegyzetet a Szegedi Tudományegyetem, Természettudományi Kar, Biokémiai Tanszékének munkaközössége állította össze. A jegyzet az 1995-ben kiadott Biokémiai...
Tovább
Előszó
A kézben tartott Biokémiai gyakorlatok jegyzetet a Szegedi Tudományegyetem, Természettudományi Kar, Biokémiai Tanszékének munkaközössége állította össze. A jegyzet az 1995-ben kiadott Biokémiai gyakorlatok c. jegyzet bővített és átdolgozott kiadása. A jegyzet bővítését sürgetővé tette a hihetetlenül megnövekedett ismeretanyag és sokféle technikai lehetőség a biokémia és a molekuláris biológia területén. Az átdolgozásra, kibővítésére azért is szükség volt mert időközben megváltozott a biokémia oktatása és gyakorlati óraszáma, továbbá bővült azon hallgatók köre, akik biokémiát tanulnak. Az előadások anyagának korszerűsítéséhez kapcsolódóan új gyakorlatok kerültek a jegyzetbe, így a jegyzet nemcsak a biokémia alapkurzus gyakorlatainak elvégzéséhez nyújt segítséget, hanem az emelt szintű biokémiához kapcsolódó gyakorlatokhoz is, valamint a Speciális vizsgálati módszerek biokémiai gyakorlatainak anyagát is magában foglalja.
A jegyzet elsősorban biológus, biológia tanárszakos, hallgatók számára készült, de vegyész, környezettan és környezettudományi szakos hallgatók számára is ajánlott. A jegyzet célja a biokémiai gyakorlatokra való felkészülés elősegítése és a gyakorlatok végzéséhez vezérfonal nyújtása.
A gyakorlati anyag összeállításában szem előtt tartottuk az egyes gyakorlatok didaktikai egymásra épülését és az előadásokon elhangzott témakörökhöz való kapcsolódást. A gyakorlatokat elméleti tudnivalók összefoglalásával kezdjük, majd a kísérletek eszköz és anyagigényeinek felsorolását a gyakorlat menetének leírása követi. A gyakorlatok végén megjelöljük az elvégzett gyakorlattal kapcsolatos megválaszolandó kérdéseket, és a kísérlet kiértékelésének módját. A gyakorlatok sikeres elvégzése nagy figyelmet és pontosságot kíván, ezért időbeli zökkenőmentes megvalósításukhoz feltétlenül szükséges, hogy a gyakorlattal kapcsolatos főbb teendőket a hallgatók már jegyzetből történő felkészülésük során megismerjék, átgondolják mielőtt a gyakorlatra jönnek. A gyakorlatok összeállítását és kivitelezését az oktatott hallgatók képzési szintjének, létszámának és az infrastrukturális feltételeknek megfelelően a gyakorlatvezető határozza meg.
Az első gyakorlaton a gyakorlatvezetők ismertetik a betartandó fontos munka és tűzvédelmi rendszabályokat, amelyek betartása kémiai laboratóriumokra kötelező. A jegyzet külön hangsúlyt fektet az egyes gyakorlatok leírásánál a gondos munkavégzésre, a megfelelő rendszabály betartására és eszközhasználatra az egyes reagensekkel és oldószerekkel történő munkák során, hogy így biztosítsuk a balesetmentes és pontos munkavégzést.
Reméljük a jegyzet nemcsak a gyakorlatok elvégzését, elméleti hátterük megismerését szolgálja - bővítve ezáltal módszertani ismereteiket, hanem az elméleti anyag mélyebb összefüggéseinek megértéséhez is hozzájárul.
Vissza