Előszó
E jegyzet megszerkesztésével olyan anyagot kívántunk közreadni, amely mindenféle egyetemi biokémiai oktatás korszerű követelményeinek megfelel (kivéve bizonyos klinikai biokémiai vonatkozások tekintetében az orvostudományi egyetemek biokémiai oktatását). Ebből következőleg a jegyzet anyaga talán túl sok bármely konkrét oktatási tematika szempontjából. Éppen ennek a felismerése vezetett bennünket arra, hogy az anyagot lehetőleg kis, kerek egészet képező fejezetekre osszuk, s ezen belül is jól kiemelt, világos tagolásban adjuk elő az anyagot. Így könnyű rövidített, de logikusan felépülő tanmeneteket összeállítani. Egy, az intermedier anyagcserét hangsúlyozó tanmenet pl. a III. részt, egy, a fehérjék szerkezetét, funkcióját, bioszintézisét hangsúlyozó tanmenet az V. és VI. részt teljes egészében elhagyhatja. Úgy véljük azonban, hogy a tudományművelési szakokon (biológus, biokémiára specializálódó vegyész és biológus-mérnök) kitűzhető a jegyzet egész anyagának a feldolgozása.
Az anyag feldolgozásánál a szerves kémia és a fizikai kémia alapfogalmainak elemi fokú ismeretét feltételeztük, bizonyos biológiai, főleg citológiai és genetikai elemeket azonban a vegyész előképzettségű hallgatókra való tekintettel igen röviden tárgyalunk.
A jegyzet készítésénél didaktikai-technikai szempontokból, de a Biokémiai Tanszék tématerületétől távoleső fejezetekben (intermedier anyagcsere, fehérjeszintézis) tematikailag is erősen támaszkodtunk az utóbbi években igen népszerűvé vált kitűnő amerikai tankönyvre, Lehninger "Biochemistry"-jére, valamint Dickerson és Geis "Proteins"-ére.
Az egyes fejezeteket bevezető részletes tartalomjegyzékben megjelöltük a szerzőket, azt, aki a kérdéses fejezet első fogalmazását készítette, és azt továbbra is gondozta. A jegyzet azonban igazi kollektív munka eredménye. A kollektíva minden tagja többé-kevésbé minden fejezetet elolvasott, és a végleges szöveg elkészítését folytonos szervezett és ad hoc viták segítették.
A letisztázott szöveg végső korrigálása Pintér Katalin tanársegéd munkája.
Vissza