Előszó
A régi korokban a tanulás, a nyelvek ismerete szinte csak a kiváltságosoknak adatott meg. És előttük kinyílt a világ. Ma, a globalizáció korában a világ mindenki előtt nyitva áll, de csak az tudja ezt az eddig soha nem látott óriási lehetőséget kihasználni, aki él a - ma már szabadon hozzáférhető - tanulás, ezen belül a nyelvtanulás adta lehetőségekkel. A tudás hatalom, a nyelvtudás pedig eszköz, amely segítségével az egész világon kamatoztatni lehet a nehezen megszerzett tudást. Nyelveket tehát beszélni kell. De nem mindegy, hogyan. Hiszen köttethetnek ugyan üzletek néhány korsó sör mellett, heves gesztikuláció közepette is, de ha igazán komoly dolgokról van szó, bizony a magabiztos nyelvtudáson, sőt szaknyelvi tudáson múlhat egy üzlet vagy akár egy hosszú távú üzleti kapcsolat sikere. E könyv célja, hogy elvezesse a jövő üzletembereit a sikerhez. A sikert természetesen nem adják ingyen. A nyelvtudásért meg kell küzdeni. Nem elég egyszer csatát nyerni, újra és újra támadást kell indítani, kudarc esetén elölről kell kezdeni mindent, ki kell tartani a győzelemig. Ez egy nagyon hosszadalmas, fáradságos folyamat, mondhatni, nem futó kaland. De ha valaki kitart, övé lesz a nyelv, és egy egész életen át bizton számíthat rá.
A könyv elsősorban a belkereskedelem és külkereskedelem szaknyelvet tanulók ill. szaknyelvi vizsgára készülők számára íródott, de aki „végigrágja magát" a könyvön, garantáltan megszerzi a mai üzleti kommunikációban szükséges szaknyelvi képességeket, „tárgyalóképessé" válik.
A könyv felöleli egyrészt a szakmai nyelvvizsgák elvárásainak megfelelő követelményrendszert, másrészt pedig a bel- és külkereskedelem szakmai ismeretanyagát, zsargonját mind írásban mind szóban. A könyv, más könyvek gyakorlatától eltérően, nem tartalmaz sem vezérolvasmányokat, sem kimondott nyelvtani feladatokat. Szövegértési (igaz-hamis állítások, feleletválasztós tesztek, kérdésekre adott válaszok, szövegkiegészítés stb.), szövegalkotási (levélírás, fogalmazás), szituációs és beszédértés feladatokkal több cél valósítható meg egyidejűleg. Egyrészt szembesül a könyvet használó a szakmai vizsgán szereplő feladattípusokkal, másrészt a feladatokba burkolva szakmai ismereteket és az adott témákhoz kapcsolódó szakmai szókincset továbbá az üzleti életben használható készségeket szerez.
A könyv 12 fejezetből (témakörből) áll, amelyek további alfejezetekre tagolódnak. A sorrend összeállításánál a gyakorlati életet tartottam szem előtt, így az egyes fejezetek nem pusztán önmagukban kezelendők, hanem az előttük állókra épülnek, és mind témájuk, mind feladatszabásuk tekintetében fokozatosan nehezednek. A fejezeteken belül tárgyalt témáknál és a feladatok sorrendjénél is követtem ezt az egymásra építkezést. Az egyes feladatoknál valós helyzetekből indultam ki. Az 1. valamint a bonyolultabb témakörök tartalmaznak 0-val jelölt alfejezeteket is, amelyek célja egyrészt szintfelmérés, másrészt pedig ráhangolódás a nehezebb feladatokra a hétköznapi gyakorlatból vett, logikára ill. a megelőző tanulmányok során feltehetően már megszerzett ismeretekre, háttérinformációkra épülő feladatokon keresztül.
Vissza