Előszó
Másfél évtizede annak, hogy a bibliográfiai tájékoztatás kérdéseiről szintetizáló munkák jelentek meg magyar nyelven. Bibliográfiaelméleti kultúránk lényegében ezeken a műveken nyugszik. Időközien azonban mind programokban, mind pedig a technikai lehetőségek tekintetében változások zajlottak le a világban. így vált kívánatossá a bibliográfiai kérdések fontosabbjainak újraértékelése, korszerűsítése. A KMK ebből a célból jelentette meg tanulmánygyűjteményét, amely a világirodalom hátterébe enged bepillantást.
Nem volt cél minden témához kiválasztani a hozzá csatlakozó külföldi tanulmányok javát. Igyekeztünk azokhoz a problémákhoz kapcsolódni ezzel az olvasókönyvvel, amelyeken a megértés nyugszik. Régi tétel, hogy a bibliográfia szorosan kötődik a tudományelmélethez; a Kőhalmi Iskola egyik sarkalatos elve ez. így a szöveggyűjtemény kitekint a szűkebb bibliográfiai témákból, tágítani igyekszik a látókört elsősorban tudománymetriai, bibliometriai kérdésekben.
A bibliográfia nemcsak eszköz, s a rá vonatkozó ismeretek nemcsak ezeknek az eszközöknek a létrehozását, ismeretét és használatát jelenti; a bibliográfia szervezet, rendszer is egyben. Ezt a szemléletet nemcsak a tanulmánygyűjtemény, hanem az olvasókönyv is igyekezett érvényesíteni azzal, hogy helyet biztosított világprogramok, szervezési kérdések, együttműködési problémák tanulmányainak.
Ezen túlmenően a kötet igyekszik helyet adni azoknak a tanulmányoknak, amelyek a korszerűbb bibliográfiai műszerekkel foglalkoznak, vagy új típusú szolgáltatások bibliográfiai alapjait képezik.
Az olvasókönyvnek végső soron nem az a célja, hogy rendszerezett ismereteket nyújtson, hanem az, hogy impressziókat adjon a bibliográfiai tájékoztatás legszélesebb értelemben vett kérdéseiről.
Vissza