Előszó
A főiskola oktatóinak és munkatársainak összes közleményét összefoglaló bibliográfiák sorában ez az ötödik, amely a korábbiaktól abban tér el, hogy mindössze két év munkáit tartalmazza.
E két év...
Tovább
Előszó
A főiskola oktatóinak és munkatársainak összes közleményét összefoglaló bibliográfiák sorában ez az ötödik, amely a korábbiaktól abban tér el, hogy mindössze két év munkáit tartalmazza.
E két év alatt szembetűnő a publikációs aktivitás mennyiségi növekedése és tematikus gazdagodása. A főiskola a 90-es évek elejétől jelentősen megújította a gyógypedagógusképzés tartalmát, bővítette a szakmai kompetencia elemeit és módosította a gyógypedagógiai tevékenység hangsúlyait.
A korábbi fogyatékosság-központú szemlélet kibővült és a fogyatékossággal élő ember életének egyre több szükséglete a gyógypedagógia látókörébe került.
A gyógypedagógia - elsősorban a gyógypedagógusképzés - egyre több segítséggel erősíti a fogyatékos gyermekek helyzetét az ép gyermekek közösségeiben az együttnevelés és együttélés sajátos feladatainak megoldásánál, kamatoztatva az elkülönített nevelés körében szerzett sok évtizedes tapasztalatait.
Az együttnevelés mellett a gyógypedagógia másik, egyre nagyobb érdeklődést kiváltó és sokféle oldalról megközelített kérdése a korai fejlesztés. Ezen a területen a törvény és intézményi feltételek kialakulása, az irányított családi nevelés elterjedése és a szakmai ismeretek gyors gyarapodása együttesen alakították ki a szakma gyorsan fejlődő új területét és gazdagodó szakirodalmát.
A főiskola oktatóinak publikációs tevékenységében jelentős helyet foglal el az új terápiás módszerek bemutatása és a terápia során szerzett tapasztalatok feldolgozása is.
A gyógypedagógus érdeklődése elsősorban gyakorlati irányultságú. Ez a jelleg most még erőteljesebben kidomborodik a közleményekben. A gyógypedagógia a jelentős külföldi eljárások átvételével rohamosan újítja meg és gyarapítja terápiás és fejlesztő eljárásait. A legnagyobb hatású és legtöbbet olvasott közlemények is e témakörökből kerülnek ki.
A bibliográfia arról győz meg, hogy a főiskola oktatóinak és munkatársainak tudományos érdeklődése extenzív, témabővítő, új témák felé forduló fejlődési szakaszba lépett. Erősen érződik az angol és német szakirodalom gazdagító hatása, nyitottság a kurrens szakmai kérdések vizsgálatára.
Vissza