Előszó
Ennek a rövid bevezetőnek elkészítésekor vezérkönyvül szolgált Augustin George és Pierre Grelot ötkötetes művének olasz fordítása (Introduzione al Nuovo Testamento, Roma 1977). a rövidség azt kívánta, hogy néhány kiemelkedő szaktekintély összefoglaló tanulmánya alapján készítsem el ezt az áttekintést az Újszövetségi Szentírásról.
A kereszténység kezdeteiről szóló rész összeállításánál J. Giblett, P. Grelot, R. le Déaut, Paul és Ch. Perrot tanulmányait vettem alapul.
A szinoptikus evangéliumok problematikájának ismertetésekor elsősorban X. Leon és Ch. Perrot véleményére támaszkodtam.
A Pál leveleihez írt bevezetők elsősorban J. M. Cambier, J. Cantinat, M. Carrez, Ch. Perrot és A. Vanhoye véleményét tükrözik.
A jánosi hagyomány ismertetésekor M. E. Boismard és E. Cothenet tanulmányait választottam vezetőül.
Igyekeztem az Újszövetségi bevezető anyagát röviden, de nem leegyszerűsítve tárgyalni. Sajnos egy-két helyen szükségszerűen nagyon tömören kellett fogalmaznom. Úgy gondolom, hogy ez egy ilyen jegyzetben megengedhető, mert az előadásokban van mód arra, hogy az előadó bővebben kifejtse a témát. Ez a jegyzet elsősorban a szegedi levelező teológia hallgatói számára készült 1988-ban, de talán haszonnal forgathatják mindazok, akik hasonló (levelező) teológiai kurzuson vesznek részt.
Az újszövetségi szentírási bevezető egy sor olyan nevet említ az ókorból és a görög mitológiából, amely az oktatás szerkezetének megváltozása miatt ma már egy középiskolai végzettségű hallgató számára sem ismert. Ezeket a neveket és adatokat foglaltam össze ábécé-rendben a jegyzet végén lévő kislexikon-részben, ahol alkalom nyílott arra is, hogy kissé bővebben megmagyarázzam őket.
Remélem, hogy bár rövid, de informatív jegyzetet sikerült összeállítani, olyan írást, amely minden levelező hallgatónak segít eligazodni az újszövetségi tanulmányokban. Akik többre vágynak, azok haszonnal forgathatják a jegyzet végén található ajánlott irodalmat, az ott szereplő szakmunkák segítségével a Szentírás specialistáivá is válhatnak.
Vissza