Előszó
Az operációkutatás viszonylag új tudományág, amelynek fejlődése és széleskörű alkalmazása szorosan összefügg a számítógépek kialakulásával, fejlődésével. Maga az "operációkutatás" kategória a második világháború idején alakult ki. A szövetséges hadseregek vezérkarai mellett létrehoztak olyan különböző szakmájú tudósokból álló kutatócsoportokat, amelyeknek az volt a fő feladata, hogy tudományos eszközök segítségével javaslatokat dolgozzanak ki a hadműveletek legeredményesebb irányításához. Innen ered az elnevezés, amelyben az operáció szó katonai műveletre, hadműveletre utalt. A világháború után, a számítógépek fejlődésével párhuzamosan az operációkutatás mind tartalmában, mind alkalmazási körét illetően gyorsan fejlődött, és napjainkban a társadalmi--gazdasági élet majd minden területén alkalmazást nyer.
A jelen helyzetben, mely a József Attila Tudományegyetemen és a Szolnoki Kereskedelmi és Gazdasági Főiskolán folyó távoktatású közgazdászképzésben résztvevő hallgatók számára készült, betekintést kívánunk nyújtani az operációkutatás, ezen belül a lineáris programozás témakörbe.
A jegyzet anyaga bevezető jellegű. Néhány karakterisztikus, ma már klasszikusnak számító részterületet ölel fel, érintve ezek alapkérdéseit és néhány ismertebb, egyszerűbb megoldási technikát. A feldolgozott anyagot kiegészítettük irodalomjegyzékkel abból a célból, hogy az érdeklődő hallgatók további munkáját elősegítsük.
A tárgyalás során mind lineáris algebrából, mind analízisből csak a legszükségesebb fogalmak, alapösszefüggések ismeretét tételezzük fel. A felépített eljárások rendre egyszerű numerikus példákon keresztül kerülnek bemutatásra. Az egyes fejezeteket gyakorlatok követik, amelyek részben az algoritmusoknak a hallgatók által történő önálló végrehajtását szolgálják, részben egyszerű bizonyítások kitűzésével a fogalmak maradandóbb megismerését célozzák.
Bízunk benne, hogy a jelen jegyzettel hozzájárulunk a távoktatásban résztvevő hallgatók önálló tanulásának eredményességéhez, hatékonyságához.
Végül itt szeretnék köszönetet mondani Dr. Megyesi Lászlónak, a JATE docensének a jelen jegyzet kéziratának igen alapos és gondos lektorálásáért.
Vissza