Előszó
Az új számviteli törvény előkészítésével és megalkotásával kapcsolatban a számvitel megújításáról, számviteli reformról beszélhetünk. Ez a folyamat néhány évvel ezelőtt az összes közös piaci országban lezajlott, valamennyi ország elfogadta és a saját jogszabályaiba beépítette a Közös Piac számviteli irányelveit.
A számvitel közelítésére, összehangolására azonban nemcsak a közös piaci országok törekednek. A Közös Piac számviteli irányelvei alapján a szomszédos Ausztriában is új számviteli törvényt dolgoztak ki és 1992. január 1-ével /azaz velünk egyidőben/ tervezik bevezetését. A törvényalkotó munkában irányító szerepet játszott Dr. Anton Egger professzor, könyvvizsgáló és adótanácsadó, a bécsi Ferenc József Közgazdaságtudományi Egyetem könyvvizsgálat és számvitel tanszékének vezetője, akitől könyvem megírásához személyes támogatást kaptam. A professzor az osztrák számviteli törvényről írt szakkönyveket, módszertani útmutatókat rendelkezésemre bocsátotta, magyarázatokkal, tanácsokkal segített eligazodni a nyugati számviteli elveken és gyakorlaton, az új közös piaci szabályozás lényegének és új vonásainak megértésében. Ezért ezúton is szeretnék köszönetet mondani.
A könyv - a hazai számvitel átalakulására és az új számviteli törvény alkalmazására való felkészülés jegyében - bemutatja a nyugati számviteli elmélet és gyakorlat fontosabb kérdéseit, így a könyvviteli, a mérlegkészítési és az értékelési elveket és módszereket, a kereskedelmi és az adómérleg fogalmát és eltérését, az inflációs számvitel lényegét és kezelésének lehetséges módszereit. A számviteli elvek és gyakorlat bemutatását az NSZK. Nagy-Britannia és Ausztria számviteli szabályozásának és évzáró mérlegbeszámolójának ismertetése egészíti ki. Ismertetjük a mérleg irányelv törvényhez, a mérleghez és az eredménykimutatáshoz igazodó számlakeret készítésének elvét és felépítését. Bemutatjuk, hogy az NSZK-ban és Ausztriában az évzáró beszámolót milyen formában és tartalommal kell a hivatalos közlönyben közzétenni. Végül összehasonlító értékelést adunk arról, hogy hol és miben tér el a nyugati és a magyar számviteli szabályozás, az évzáró beszámoló felépítése és tartalma, miben különbözik a mérleg és az eredménykimutatás.
A számviteli törvény bevezetéséhez és alkalmazásához való felkészülés jegyében a közös piaci országok számviteli elméletével és gyakorlatával minden számviteli szakembernek célszerű megismerkedni. E könyv a nyugati számviteli elvek, a német, az angol és az osztrák gyakorlat megismeréséhez, s így a számviteli átalakulás és reform előkészítéséhez eligazítást és sok hasznos ismeretet nyújt, ezért a könyvet minden számviteli oktató, kutató és gyakorlati szakember figyelmébe ajánljuk.
Vissza