Előszó
A korábbi értelmezés szerint az elektrokémia a fizikai kémia egyik ága, amely a makroszkópos elektromos hatásokra létrejövő kémiai változásokkal, valamint a kémiai hatások által előidézett makroszkópos elektromos jelenségekkel és ezek összefüggéseivel foglalkozik.
Ez a meghatározás azonban nem teljes, igen sok rendszert, illetve jelenséget, amelyekkel az elektrokémia napjainkban foglalkozik nem vesz figyelembe. Elektrokémián jelenleg azt a tudományágat értjük, amelynek tárgyköre az elektromos erőtér hatására elmozdulni képes ionokat tartalmazó kondenzált rendszerekre és az ilyen ionok részvételével lezajló folyamatokra és ezek egyensúlyaira terjed ki, beleértve a különböző fázisok határán végbemenő, töltésátadással járó folyamatokat is.
Az elektrokémia korszerű meghatározása megadható abból a fenti megállapításból kiindulva is, hogy az elektrokémia a fizikai kémia egyik ága. Ehhez meg kell adni azokat az objektumokat, azokat a rendszereket, amelyeket az elektrokémia vizsgál, azaz az elektrokémiai rendszereket. Elektrokémiai rendszereknek nevezzük az olyan, ionokat tartalmazó kondenzált rendszereket, amelyekben legalább egy fázisban elektromos potenciálgradiens hatására ezek az ionok elmozdulhatnak. A fentiek szerint tehát: elektrokémia az elektrokémiai rendszerek fizikai kémiája.
Az elméleti elektrokémiát ma két nagy témakörre szokás felosztani. Az első ezek közül a homogén elektrokémiai rendszerek /elektrolitoldatok és olvadékok, valamint szilárd elektrolitok/ fizikai kémiai sajátságaival foglalkozik. A második pedig azokat a jelenségeket tárgyalja, amelyek a heterogén elektrokémiai rendszerekben /például az elektrolitoldat és fém határfelületén, az elektródokban/ lépnek fel. Az elsőt az utóbbi időben gyakran „ionika", a másodikat pedig „elektrodika" néven említik.
Eszerint az „ionika" a homogén, az „elektrodika" pedig a heterogén elektrokémiai rendszerek fizikai kémiájával foglalkozik. Ezen belül e rendszerek egyensúlyát, illetve a bennük végbemenő nemegyensúlyi jelenségeket és folyamatokat vizsgálja.
E jegyzet elsősorban a vegyészhallgatók fizikai-kémiai tanulmányaihoz készült segédlet. Ezért az elektrokémia korszerű elméletének legfontosabb kérdéseit olyan terjedelemben és mélységben fogja át, amely megfelel a „Fizikai kémia" c. tárgy jelenlegi követelményeinek.
Vissza