Előszó
Az állattenyésztés tágabb értelemben az állatok hasznosítását szolgáló tevékenység amely magába foglalja az állati eredetű élelmiszerek és ipari anyagok termelését, valamint a kedvtelésből, sport és egyéb célból történő állattartást. E tevékenység körébe tartozik gazdasági állataink nemesítése, szaporítása, tartása, takarmányozása, gondozása, ápolása, egészségvédelme, vagyis az állati termék előállítás teljes vertikuma, beleértve a munkaszervezést és a gazdálkodást is.
Szűkebb értelemben véve az állattenyésztés gazdasági állataink nemesítését, az állatok tenyész- és haszonértékét növelő célirányos tevékenységek összességét jelenti. Állattartásról akkor beszélünk, ha az állatokat a termelés érdekében, vagy egyéb, pl. sportcélból csupán tartjuk, takarmányozzuk, gondozzuk, de nem szaporítjuk.
Gazdasági állatnak tekintjük azokat az állatfajokat, amelyek az ember tenyésztőmunkájának eredményeként valamilyen hasznot (tej-, tojás-, hús-, gyapjútermelés, igaerő stb.) hajtanak.
Háziállatnak nevezzük a bizonyos domesztikációs szintet elért, és az ember környezetében élő állatokat. A legtöbb gazdasági állat egyben háziállat is, de például a hal, a nyérc, a nutria - annak ellenére, hogy hasznos lehet - nem sorolható a háziállatok körébe. Vannak ugyanakkor olyan háziállatok (öleb, aranyhörcsög, díszhal stb ), amelyek nem gazdasági állatok.
Az állattenyésztés (a gazdasági állatok tenyésztése) a legtöbb országban, és hazánkban is, a nemzetgazdaság meghatározó része. Az elmúlt években mezőgazdaságunk bruttó termelési értékének több, mint felét e tevékenység adta. Az utóbbi években ez az arány jelentősen csökkent, noha a fejlesztéshez fontos népgazdasági érdek fűződik.
Az állattenyésztés újbóli fellendítése - az anyagi feltételek megteremtésén túl - elsősorban az állattenyésztőkön múlik, de a siker nem képzelhető el az ezzel közvetve foglakozó szakemberek tevékeny közreműködése nélkül sem. Ezért fontos, hogy az utóbbi szakemberek is tájékozottak legyenek az állattenyésztés alapvető kérdéseiben, és viszonylag könnyen megszerezhessék az munkájukhoz nélkülözhetetlen alapvető ismereteket.
Vissza