Előszó
A szláv nyelvek az indoeurópai nyelvek egyik főágát/ágát alkotják, tehát az indoeurópai nyelvekhez tartoznak. A szláv nyelvek rokon nyelvek, ami azt jelenti, hogy egy ősi nyelvállapotból fejlődtek...
Tovább
Előszó
A szláv nyelvek az indoeurópai nyelvek egyik főágát/ágát alkotják, tehát az indoeurópai nyelvekhez tartoznak. A szláv nyelvek rokon nyelvek, ami azt jelenti, hogy egy ősi nyelvállapotból fejlődtek ki. Ezt a nyelvi rendszert, amely a mai szláv nyelvek közvetlen őse volt, ősszláv nyelvnek [Common Slav(on)ic, slave commun] nevezi a tudomány. Az ősszláv nyelv írásban nem maradt ránk. A szláv nyelvtudomány az összehasonlító-történeti módszer segítségével állapítja meg, rekonstruálja az ősszláv nyelv rendszerét.
A szláv nyelveket elhelyezkedésük alapján 3 csoportra osztjuk, amelyek bizonyos tulajdonságaik alapján egymással szorosabb kapcsolatot mutatnak fel a hangtan, alaktan, mondattan, ill. a szókincs területén. Keleti szláv nyelvek: az orosz (nagyorosz), ukrán és belorusz. A mai keleti szláv nyelvek a XIV. századra felbomlott óorosz nyelvből fejlődtek ki. Déli szláv nyelvek: a bolgár, makedón, szerb, horvát, szlovén és a ruszin. Az utóbbi azoknak az áttelepülőknek a nyelve, akik a XVIII. században Kelet-Szlovákiából települtek le délre. Déli szláv nyelv volt a ma már kihalt ószláv (óbolgár), a szlávok legrégebbi irodalmi és kultikus nyelve, amelyre a szláv írásbeliség megteremtői, Szt. Konstantin és testvére, Szt. Metód a kereszténység legfontosabb liturgikus könyveit lefordították. Nyugati szláv nyelvek: a lengyel, amelynek egyik dialektusává alakult az egykor önálló kasub, a cseh, szlovák, a Német Köztársaságban beszélt felsőszorb (központja Bautzen, Budysin) és alsószorb (központja Cottbus, Chosebuz). Kihalt nyugati szláv nyelvek: a poláb, a pomerán (a XVIII. században halt ki) és a szlovinc. A szlovinc a kasub nyugati ága volt, és tulajdonképpen hidat képezett a kasubtól a polábhoz. (1900. körül halt ki.) A kasubot és a szlovincot keleti-tengeri vendnek is nevezték. A nyugati szláv nyelvek közül a lengyelt, kasubot, szlovincot és polábot bizonyos közös jegyek alapján lech csoportnak is nevezik.
A szlávsággal egy külön tudományos diszciplína, a szlavisztika foglalkozik.
Vissza