Előszó
Részlet a könyvből
I. Mit nyújthat a pszichológia az érdeklődőnek?
1. Mi a pszichológia? A pszichológia a lelki élettel, a lelki jelenségekkel foglalkozó tudomány. Elnevezése görög eredetű (a...
Tovább
Előszó
Részlet a könyvből
I. Mit nyújthat a pszichológia az érdeklődőnek?
1. Mi a pszichológia? A pszichológia a lelki élettel, a lelki jelenségekkel foglalkozó tudomány. Elnevezése görög eredetű (a psziché = lélek és logosz = tan szavakból); a mai latinos változata a XVI. században keletkezett Ugyancsak a görög „psziché" szóból alakult a - mindennapi életben oly gyakran használt - „pszichés" jelző (jelentése = lelki, lelki eredetű). A pszichológia mint tudomány a XIX. század végén jelent meg („a pszichológia atyjának" nevezett Wilhelm Wundt 1879-ben, Lipcsében hozta létre az első pszichológiai laboratóriumot). De a görög eredetű kifejezés is jelzi, hogy a pszichológiai problémákkal való foglalkozás sokkal régebbi - nyugodtan mondhatjuk, hogy amióta emberi gondolkodás és társadalom létezik, azóta foglalkoztatja az embereket a lelki élet jelenségköre.
Mi az ember, miféle lény az ember? Miért és miben különbözik az egyik ember a másiktól? Miért cselekszik úgy, ahogyan tapasztaljuk? Mitől és hogyan gondolkodik, beszél, tanul, emlékezik, miért és hogyan érez, örül vagy szenved? Folytathatnánk a régi és ma is ugyanúgy aktuális kérdések sorát, amelyekre a pszichológiától várjuk a "feleletet". A pszichológia felhasználja mindazt a tapasztalatot, ismeretet, elképzelést, amelyet az emberi gondolkodás (elsősorban a filozófiában) az évszázadok során felhalmozott. A korszerű tudomány ezekhez a megfigyelésekhez vagy spekulatív elképzelésekhez modern vizsgálóeljárásokat (kísérleteket, műszereket; teszteket) dolgozott ki, és segítségükkel mélyebbre hatolt a lelki jelenségek megértésében, magyarázatában, új és újabb kérdéseket vetve fel.
A pszichológiai tudományok feladata, hogy feltárják a lelki jelenségek kiváltó okait, lefolyásuk törvényszerűségeit és hatásukat az emberi cselekvésre; vizsgálják az egyéni lelki megnyilvánulások sajátszerűségeit, fejlődését, valamint a társas helyzetben, csoportban lezajló lelki történések hatásmechanizmusait; kutatja a személyiség szerveződését, fejlődését, a viselkedés általános és egyéni jellemzőit, indítékait.
Vissza