Előszó
Napjaink egyik leggyakoribb számítástechnikai alkalmazása a szövegfeldolgozás, vagy népszerűbb szóval a szövegszerkesztés. Egyes becslések szerint ez akár az összes számítógépes felhasználásoknak a 40-60 %-kát is kiteheti! Az itt következő kis könyvecske is egy számítógépes szövegszerkesztő program, a Word for Windows 2.0, vagy népszerű nevén a WinWord rövid, bevezető jellegű bemutatására vállalkozik.
A tananyag kifejtésének legelső tisztázandó kérdése annak eldöntése volt, hogy mennyi és milyen minőségű előismereteket tételezhetünk fel a DOS és a Windows világából. Ez döntő szempont, mert e kérdés megválaszolása alapvető kihatással van a tananyag didaktikai felépítésére, szerkezetére. Két megoldás lehetséges: vagy szilárd DOS és Windows alapokat tételezünk fel, illetve semmiféle számítógépes előképzettségre nem építhetünk. Úgy gondolom mindkét megközelítésnek egyenlő létjogosultsága van.
A szövegszerkesztés ugyanis az első olyan számítógépes alkalmazás, amely tömegesen hódít számítástechnikai ismeretekkel nem rendelkezők körében is. Számukra nem tűnik túl célravezetőnek, hogy csak hosszadalmas és unalmas előkészítő stúdiumok után juthassanak el végső céljukhoz, a tényleges szövegszerkesztéshez. De maguk a szövegszerkesztők is „felkészültek" a problémára: épp a WinWord volt az elsők egyike, amelyet úgy terveztek, hogy minél közelebb álljon mind a szövegszerkesztés, mind a laikus felhasználók gondolkodásmódjához. Ennek eredményeképp a WinWord elsajátítható egészen minimális számítástechnikai előismeretekkel is.
Az iskolákban azonban más a helyzet. Joggal feltételezhető a strukturált, egymásra épülő tananyag léte. Ezért feltehető az is, hogy a szövegszerkesztést azok fogják majd tanulni, akik legalább minimális DOS és Windows ismeretekkel már rendelkeznek. Ez utóbbi utat követve ismertnek tételezzük fel a DOS alapjait (minimálisan szükséges a állomány- és könyvtárkezelés), valamint a Windows kezelésének elemei (az egér-, az ablakok- és a menük használatának módja).
Az élet azonban nem ilyen egyszerű. Hiába számíthatunk a DOS és Windows alapokra, ha - mint az köztudott, hogy különösen a Windowsban - korántsem egységes a fogalomhasználat. Emiatt a könyv elején nagyon szerettem volna összefoglalni a legszükségesebb windowsos tudnivalókat. Azonban az e tárgyban elkészült mintegy 25 oldalnyi anyagot a szűk terjedelmi korlátok miatt, legnagyobb sajnálatomra, szinte teljes egészében ki kellett hagyni. Talán lesz rá lehetőség, hogy e könyvsorozat keretében egyszer majd megjelenjen.
A könyvben leírtak elsajátításához minden bizonnyal szükség lesz értő, irányító felügyeletre. Különösen induláskor lehet igény segítő tanárra, barátra, kollégára, ismerősre.
Vissza