Előszó
ÚTMUTATÓ A JEGYZET HASZNÁLATÁHOZ
E jegyzet törzsanyaga - a FÜGGELÉK nélkül - féléves heti két órás alapfokú logikai tanfolyamok számára készült, elsősorban bölcsészkari egyetemi hallgatók számára,...
Tovább
Előszó
ÚTMUTATÓ A JEGYZET HASZNÁLATÁHOZ
E jegyzet törzsanyaga - a FÜGGELÉK nélkül - féléves heti két órás alapfokú logikai tanfolyamok számára készült, elsősorban bölcsészkari egyetemi hallgatók számára, A FÜGGELÉK olyan kiegészítő ismereteket tartalmaz, amelyek hosszabb tanfolyamon dolgozhatók föl.
A modern logikai ismeretek olyan szigorúan fölépített rendszert alkotnak, amelyet csak az alapfogalmakból kiinduló meghatározott sorrendet követő tanulmányozással lehet megérteni és elsajátítani. E jegyzet fejezetei és szakaszai is csak sorrendjük szerint haladva érthetők meg; a későbbi fejezetek intenzíven építenek arra, hogy az olvasó a korábbiakat már megértette, és emlékszik is tartalmukra. Egyes részek átugrása, kihagyása érthetetlenné teszi a következő részeket.
A jegyzet szerkezeti fölépítéséről a kötet elején levő tartalomjegyzék tájékoztat. A tanulás sorrendje csaknem teljesen kötött; legföljebb a 4. és az 5. fejezet sorrendje cserélhető föl. Egyes részek kihagyására,- azaz a tananyag csökkentésére kizárólag a tanár útmutatása alapján van lehetőség.
Amikor az olvasó egy új fejezet vagy szakasz tanulmányozására tér rá, a feldolgozás során mindig találkozik olyan fogalmakkal, amelyeket a kötet korábbi helyein ismert meg. Ne folytassa a tanulást, ha ezekre nem emlékszik, mert csak megértés nélküli szómagolás lenne az eredmény. Először frissítse föl az elfelejtett fogalmakat, s csak azután haladjon tovább!
Az új anyag megértését ellenőrizheti az olvasó az egyes fejezetek végén található Ellenőrző kérdések megválaszolásával. A megértés végső ellenőrzését pedig az szolgálja, ha megold néhány példát a Gyakorló feladatok listájáról, amely ugyancsak minden fejezethez csatlakozik. A törzsanyag végén a Feladatmegoldások cím alatt támpontot talál a megoldás ellenőrzésére, bár nincs minden feladathoz kidolgozott megoldás (azért, hogy a tanár is jelölhessen ki házi feladatokat.
A logika tanulása alig jelent memorizálást; lényeges eleme a megértés és a gyakorló példákon való alkalmazás. Helyes, ha az olvasó a tanulás során-^ezt állandóan figyelembe veszi.
A törzsanyagban szereplő (T1) ... (T56) logikai törvények egy csokorba összefoglalva megtalálhatók a 185-186. oldalakon. Ezekre a jegyzet gyakran csak kódszámokkal hivatkozik; az olvasó az említett helyen bármikor kikeresheti őket.
Vissza