Előszó
Az ember felfedezte és megalkotta magának a jogot. Felfedezte a jog által nyújtható stabilitás szerepét és erejét. Napjainkban az élet „eljogiasodásának" korszakát éljük. Jogszabály mondja meg, mit kell tanulni az egyetemeken (még az oktatott tudományterületek százalékos arányát is megállapítja), jogszabály születik az alkalmazható ételfestékekről és növényvédő szerekről, jogszabály írja elő az autóvezetés, sőt a gyalogos közlekedés szabályait.
Sokszor azt érezzük - a jog megköti a kezünket. Nem vigasz, de megköti az állam kezét is, hisz a jogszabállyal - amelyet az állam erre hivatott szervei alkotnak - az állam önmagát is korlátozza. A jog tehát korlát - a szabadság korlátja - a magunk és mások szabadságának védelmében. A jog - ha helyes elveken és értékeken alapul - olyan korlát, amely szabadságot teremt.
Ez a könyv a jog világába enged bepillantást. Nem jogászoknak, hanem a jogtudomány rejtelmei, az államélet működése, az emberi jogok érvényesülése iránt érdeklődő hallgatók számára készült.
Bevezeti az olvasót a jogi normák keletkezését meghatározó, a jogrendszert Magyarországon is átalakító demokratizálódási folyamatokba, szól a modern közjogi berendezkedésekhez vezető út néhány fontos, XX. századi összefüggéséről, s vizsgálja a közjog két nagy szabályozási tárgykörét, az államszervezetet és működését, valamint az emberi jogok rendszerét. A kötet nem említi a jog minden fontos területét. Csak azokról a kérdésekről tesz említést, amelyek .a hétköznapi életben különösen fontosak. Nem jogi szótár, nem afféle bédekker.
A jog nagy összefüggéseit, működését, rendszerét vizsgálja. Abban segít, hogy ez a bonyolult világ, ez a száraz, unalmas tudomány a Mi jogunkká, értékké, útmutatóvá váljon. No, és természetesen tananyag is, amit jól „be kell vágni".
Vissza