Előszó
Ha egy várost minden részletében alaposak akarok megismerni, igen okosan cselekszem, ha mindenekelőtt egy magasabb pontra megyek fel és ott megmutattatom magamnak a város főbb részeit, útvonalait,...
Tovább
Előszó
Ha egy várost minden részletében alaposak akarok megismerni, igen okosan cselekszem, ha mindenekelőtt egy magasabb pontra megyek fel és ott megmutattatom magamnak a város főbb részeit, útvonalait, nevezetesebb épületeit, stb.- és csak akkor kezdek hozzá a részletek tanulmányozásához. Ezt a nagy vonásokban tartott, de az élő joggal állandó kontaktusban maradó tájékoztatást a jog birodalmáról, tartom én a "jogi encyklopédia" feladatának. Nem az elvont, spekulatív törvényszerűségeknek, az általános elveknek kutatásával és kritikájával, nem a jogszabályok dogmatikus elemzésével, hanem a lépten-nyomon elénk bukkanó "jogintézmények" rendszerbe-foglalásával és a gazdasági, társadalmi és jogpolitikai szempontokra támaszkodó, lehetőleg világos leírásával kell a jog exkluzív birodalmát mindenki számára hozzáférhetővé tenni! Ez a "bevezetés" megkönnyíti a jog hivatott művelőjének a részletekbe-behatolást és ennek megtörténte után a retrospektív filozófiai elmélyedést, de tájékoztatja a művelt laikust is azokról a problémákról, amelyek a jog birodalmában keletkeznek és követelnek megoldást.
Könyvem azoknak az előadásoknak gondolatmenetét és anyagát foglalja össze, amelyeket "jogi encyklopédia" cím alatt a budapesti egyetemi közgazdaságtudományi karon több éven át tartottam. Ez a körülmény magyarázza meg, hogy miért fektettem a fősúlyt a "gazdasági jog" alapintézményeinek ismertetésére és miért keresem fejtegetéseim során állandóan a kapcsolatot a gazdasági élet jelenségeivel és törvényszerűségeivel is.
De talán ez a körülmény teszi művemet a jelen csonka alakjában is relatíve "befejezetté." A közgazdaságtudományi karon u. i. a kezdő hallgatók párhuzamosan nyernek bevezetést a közjog problémáiba is. Amennyiben könyvem szélesebb körű érdeklődést keltene, szándékomban áll azt a közjog körébe csoportosított tudományágak (alkotmányjog, közigazgatásjog, egyházjog, eljárási jog, büntetőjog és nemzetközi közjog) alapintézményeinek tömör összefoglalásával is kiegészíteni.
Nem mulaszthatom el, hogy ezen a helyen megemlékezzem a megboldogult Dr. Josel Kohler: "Einführung in die Rechtswissenschaft. Leipzig 1908." című kiváló művéről, amely nagyban megkönnyítette feladatom megoldását és őszinte köszönetemet nyilvánítsam Moór Gyula dr. professzortársamnak, aki szíves volt a jogfilozófia problémáinak összefoglalását áttanulmányozni és velem megbeszélni.
Budapest, 18923 karácsonyának hetében.
Kuncz
Vissza