Előszó
Ennek a jegyzetnek az a feladata, hogy előkészítse az I. éves közgazdászhallgatókat a filozófia tanulására. Ennek megfelelően a jegyzet egy része nem tételes vizsgaanyag.
A jegyzet első fejezete...
Tovább
Előszó
Ennek a jegyzetnek az a feladata, hogy előkészítse az I. éves közgazdászhallgatókat a filozófia tanulására. Ennek megfelelően a jegyzet egy része nem tételes vizsgaanyag.
A jegyzet első fejezete a formális logika néhány alapfogalmát ismerteti röviden. Ez a fejezet önmagában véve nem tananyag. Szükséges azonban, hogy azok, akik még nem tanultak (pl. a középiskolában) logikát, még a félév kezdetén figyelmesen olvassák el ezt a fejezetet, mert az megkönnyítheti a filozófiai tananyag egyes részeinek a megértését. Különösen fontos ebből a szempontból a fogalom fogalmáról, az absztrakcióról, az egyes és az általános viszonyáról és a logikai alaptörvényekről szóló rész.
A II. fejezet a filozófia fogalmával és néhány filozófiai alapfogalommal foglalkozik. Ez már tananyag. Fontosságát aláhúzza az a körülmény, hogy napjainkban a marxista filozófián belül is széleskörű vita folyik arról, hogy mi is a filozófia tárgya és e vita közérdekű irodalmi folyóiratok hasábjaira is kikerült. A jegyzetben a különböző álláspontok racionális elemeinek a szintézisére törekedtünk, de a kérdés még nem tekinthető lezártnak.
A III. fejezet szintén tananyag. A filozófia főbb irányzatait ismerteti keletkezésük történeti időrendjében.
Ezt az egészen vázlatos ismertetést egészíti ki a Függelék, amely ismét nem vizsgaanyag, csak ajánlott olvasmány. Célja, hogy vázlatos áttekintést adjon a filozófia és a III. fejezetben tárgyalt főbb irányzatok kialakulásának történelmi hátteréről és főbb képviselőül munkásságának legfontosabb vonásairól. A tárgyalásmód megkívánta, hogy a II.-III. fejezet egyes részletei - többnyire valamivel bővebb kifejtésben - a Függelékben is helyet kapjanak.
A II. fejezet 1. pontjának a megírásához felhasználtam dr. Kiss Arthur egy korábban tartott előadásának szövegét, a Függelék néhány szakaszát pedig, csekély változtatással és rövidítéssel már meglevő jegyzetekből vettem át. A Démokritoszról szóló fejezetet a Közgazdasági Egyetem Filozófiatörténet I. c. jegyzetéből (szerzője Mihály Albert), a Platónról és Arisztotelészről szóló szakaszokat pedig a Marxizmus-leninizmus Esti Egyetem filozófiai szakosító tanfolyamának filozófiatörténeti jegyzetéből (szerzője Somogyi Zoltán). Mivel az említett három szakasznak az itt található szövege több mint 50%-ában a hivatkozott forrásokból származik, ugyanakkor a szöveget rövidítések és kisebb stiláris módosítások tarkítják, mellőztem az idézőjelek használatát a többé-kevésbé szó szerint átvett részleteknél is. Köszönetemet fejezem ki a felsorolt elvtársaknak, hogy hozzájárultak jegyzetrészleteiknek az új jegyzetbe való beépítéséhez.
Vissza