Előszó
"Van egy tudomány, amely a létezőt vizsgálja és vele mindazt, ami a létezőt önmagában és önmagáért megilleti. Ez egyetlen, a részletet vizsgáló ún. szaktudománnyal sem azonos. Mert egyetlen...
Tovább
Előszó
"Van egy tudomány, amely a létezőt vizsgálja és vele mindazt, ami a létezőt önmagában és önmagáért megilleti. Ez egyetlen, a részletet vizsgáló ún. szaktudománnyal sem azonos. Mert egyetlen szaktudomány sem vizsgálja a létezőt általában mint létezőt, hanem kiszakítja a létező egy részét, és az ezt illető járulékos tulajdonságokat kutatja. " /Arisztotelész /
A filozófia specifikuma eszerint az, hogy átfogó, globális ismeretekre törekszik a valóságról.
Teheti ezt úgy, hogy az évezredes köznapi tapasztalatokat általánosítja, s ezáltal az egyes ember hétköznapi élete számára fogalmaz meg hasznosítható ismereteket az élet dolgairól: a többi emberről, az emberi kapcsolatokról, a közösségekről, a szükségletekről, a boldogságról, a halálról és így tovább.
Az évezredek, de különösen a legutóbbi évszázadok során számtalan filozófiainak tűnő kérdést - a csillagok járásától az emberi psziché vagy az állam berendezés kutatásáig - a szaktudományok, vettek át és vizsgálnak a maguk sajátos fogalmi és módszertani apparátusával. A tudományfejlődésnek erre a tendenciájára - a filozófiának a legátfogóbb kérdésekhez való visszaszorulására és a másik oldalon a szaktudományok nagyfokú specializálódására - utal Bertrand Russellnek, századunk gondolkodójának velős megállapítása: "Filozófus az az ember, aki egyre többről egyre kevesebbet, szaktudós pedig az, aki egyre kevesebbről egyre többet tud. "
Ebben a helyzetben a filozófia az egyre szűkebb területekre visszaszoruló tudományok eredményeit általánosítja. A
z előálló helyzetet úgy jellemezhetnénk, hogy a filozófia és a szaktudományok egy ún. hermeneutikus kört alkotnak együttesen (hermeneutika: a megértéssel foglalkozó tudományterület): a szaktudományok igazolják vagy cáfolják a filozófiai gondolatokat, a filozófia újabb és újabb kiindulást jelent a szaktudományos vizsgálódásokhoz, és így tovább.
Két főbb nézőpontból vesszük szemügyre a filozófiát ebben a kurzusban: a filozófiatörténet és az emberrel foglalkozó filozófiai témák / nevezzük anntropológiának / szempontjából.
Vissza