Előszó
Ezt a tankönyvet elsősorban azon biológus, fizikus és orvostanhallgatók figyelmébe ajánljuk, akik bevezető előadásokat hallgatnak biofizikából a JATE Biofizikai Tanszékén. Az összeállításnál figyelembe kellett venni a hallgatók nagyon eltérő előképzettségét matematikából és élettudományokból. Ha az olvasó csak egy pillantást vet e jegyzet tartalmára, rögtön felismerheti, hogy a biofizika multidiszciplináris tudomány. A kutatások minden szintén nyilvánvalók az átfedések a fizikai kémiával, a biokémiával, az élettannal és a sejtbiológiával. Noha e társtudományok sok alapvető megfigyelését, törvényét és elvét röviden ismertetjük itt is, hasznos lehet, ha az olvasó ezeket az eredeti szakterület irodalmából is megismeri.
A biofizikai problémák egzakt analízise elkerülhetetlenül kvantitatív tárgyalást igényel. Az alkalmazott matematikai apparátust a lehető legalacsonyabb szinten próbáltuk tartani, és ha a tananyag megértéséhez a számítások nem okvetlenül szükségesek, akkor azokat - hasonlóan a többi, csak a mélyebb megértés elősegítésére, de nem megtanulásra szánt segédanyaghoz - kisbetűs írásmóddal el is különítjük a fő anyagtól. Az olvasónak - különösen, ha jeles érdemjegyre aspirál - mindazonáltal javasoljuk, próbálja meg követni ezeket a részeket is.
Azt a képet szeretnénk megismertetni a hallgatókkal, amely a biofizikáról bennünk az évek során kialakult - legalábbis a programunk által megengedett mélységben és terjedelemben. A biofizika már nem csupán szétszórt tények és hipotézisek gyűjteménye, amelyeket el lehet esetleg rejteni a matematikai apparátus vagy jól hangzó kifejezések misztikus függönye mögé, hanem néhány alapelv körül kikristályosodott logikus felépítésű rendszer, amelynek itt a transzportfolyamatokról, bioenergetikáról, a membránok biofizikájáról és a sugárzásokról szóló fejezeteit tárgyaljuk. Terjedelmi okok miatt maradtak el olyan fontos területek, mint az (érzék)szervek, szervrendszerek biofizikája vagy a biokibernetika.
A biofizika oktatásában gyűjtött sokéves tapasztalatunk szerint a hallgatókat érdekli ez a tudomány, és többségük a vizsgákon alapos tudásról ad számot. Reméljük, hogy ez a könyv - a laboratóriumi segédletekkel együtt - hathatós segítséget fog nyújtani a biofizika alapjainak elsajátításához, és a vizsgákra való felkészüléshez.
Hálával tartozunk dr. Ormos Pálnak, a fizika tudomány doktorának, az MTA Szegedi Biológiai Központja Biofizikai Intézete igazgatóhelyettesének a kézirat alapos és szakszerű átnézéséért, a Tanszék munkatársainak, akik segítségére, szakmai tapasztalataira mindig számíthattunk a jegyzet írásánál. Külön köszönet illeti Csontos Katalin laboránst az ábrák elkészítéséért.
Vissza