Előszó
Tisztelt Olvasó!
A modern, európai Magyarország biztonságának letéteményese a 162 évvel ezelőtt létrejött Magyar Honvédség. Az a Magyar Honvédség, amely a tradícióira építve fejleszti képességeit és látja el az Alkotmányban rögzített feladatait. Az elmúlt négy év a honvédelem terén a nemzeti konszenzus, az együttműködés kiteljesítése jegyében, a társadalom széles körének támogatása mellett telt el. A legfontosabb törvények, döntések, határozatok a parlamenti pártok egyetértésével, magas társadalmi támogatás mellett születtek. Kiemelkedő eredménynek tartom, hogy Magyarország polgárai ismerik és elismerik a haza biztonsága érdekében szolgálatot teljesítő haderőt és katonáit.
Az elmúlt években olyan haderőt alakítottunk ki, amely érvényesíti a Magyar Köztársaság nemzeti biztonsági érdekeit, és ellátja a nemzetközi szerződések által rögzített kollektív védelmi feladatokból rá háruló feladatokat. A Magyar Honvédség megújult, létrehoztunk egy korszerű, a haza védelmét szolgáló, egyben a NATO szövetségesi feladatokat magas színvonalon ellátni képes, önkéntes alapon szerveződő, professzionális haderőt. Vállalásaink, felajánlásaink reálisak és végrehajthatóak, amelyek összhangban állnak az ország teherbíró képességével. Mára a Magyar Honvédség stabil szerkezettel, modern és hatékony vezetési struktúrával rendelkezik, amelyre bátran építhetünk az elkövetkező időszakban. Különösen fontos, hogy a honvédség fejlesztése során elsősorban a csapatok, a nemzetközi missziók élvezik a prioritást. Katonáink három földrészen, tizennégy országban teljesítenek szolgálatot, s ezzel a teljesítménnyel a NATO-tagállamok éllovasai vagyunk.
A stabilitás tette lehetővé azt is, hogy 2009-ben a kormány elfogadja a Nemzeti Katonai Stratégiát, amely széles társadalmi egyeztetést követően történt meg. A honvédség egyszerűbbé, átláthatóbbá és egységes elvek mentén kialakítottá vált. A hatékonyság, az átláthatóság, a nyomon követhetőség, a korszerű tervezési és gazdálkodási módszerek alkalmazása ma már alapvető egy jól működő szervezet életében. A Honvédelmi Minisztériumnak az elmúlt időszakban végzett ilyen irányú tevékenysége, amelyet három periódusra bonthatunk, a csapatok, a missziók megerősödéséhez vezetett. A szervezeti átalakítás időszaka (2006-2007), a szervezeti stabilizáció időszaka (2007-2008) után immár a harmadik szakasz, a képességfejlesztések dinamikus folytatásának periódusa érkezett el. A feladatok következetes végigvitelének fontos előfeltétele volt, hogy hosszú idő óta először békeidőszaki működését meghatározó jogszabály.
A Magyar Honvédség társadalmi támogatottsága mára jelentős, ami azt mutatja: honfitársaink fontosnak tartják hazai és nemzetközi feladatait, és elismerik a feladatok magas színvonalú ellátását. A magyar emberek szerint a Magyar Honvédség az első három legelismertebb intézmény közé tartozik. A honvédelem tehát nemzeti ügy, amelynek érdekében képesek vagyunk összefogni. Mind idehaza, mind pedig a missziós helyszíneken személyesen győződhettem meg a magyar katonák helytállásáról, felkészültségéről, emberi tartásáról. Különösen fontosnak tartom, hogy a Magyar Honvédség nemzetközi szerepvállalása az ország nemzet külpolitikai érdekérvényesítésének egyik legfontosabb eszköze lett. Ezért is ajánlom az olvasónak albumsorozatok legújabb kiadványát, amelyet az itthon és külszolgálatban lévő magyar katonák fényképeiből, a fotópályázatunk legjobb képanyagaiból állítottunk össze.
Vissza