Előszó
Úgy véljük: fölösleges részleteznünk azt a széles körű segítséget, amelyet az Építésügyi Tájékoztatási Központ nyújt a magánépítőknek, építtetőknek többek között azzal is, hogy hasznos gyakorlati tudnivalókat tartalmazó szakkönyveket, sorozatokat gondoz és jelentet meg. Elég, ha az Építési 1 x 1, az Épületfenntartási 2x2 sorozatokra, a népszerű, korábban évente egyszer megjelenő Magánépíttetők kincsestárára, a Beton- és habarcskészítési ABC-re, a Lakás a tetőtérben c. kiadványra, illetve a többször átdolgozott családi ház katalógusra utalunk.
Most az ÉTK - a KöHÉM Lakásépítés Fejlesztése Célprogrammal kooperálva - újabb sorozattal gazdagítja a magánépítő lakosság információ-ellátását: a "MAGÁNÉPÍTŐK KISKÖNYVTÁRA" megjelentetésével. E sorozat egyik kötetét tartja kezében a kedves Olvasó.
A sorozat kiadásával célunk, hogy valamennyi kötet közvetlen gyakorlati segítséget nyújtson a magánépítő-építtető számára olyan konkrét feladatok megoldásában, amelyek mindennaposak a házilagos építésben, az újonnan épített szerkezetek fenntartásában. Célunk továbbá a választott munkaműveletek olyan bemutatása, hogy annak alapján mind többen kapjanak kedvet a saját munkára, javuljon eredménye, növekedjék értéke és a saját munkát végzők mindinkább „házi" mesterekké váljanak.
Aki építeni, a lakásán javítani akar, annak rendelkeznie kell alkalmazandó anyagokkal, szerszámokkal, megfelelő gyakorlati érzékkel, ismernie kell a végzendő munkafolyamat alapszabályait. Az erő, az egészség, a gyakorlati érzék adottságát. Az anyagok, a szerszámok, az eszközök megvásárolhatók vagy kölcsönözhetők. A szakmai ismereteket viszont el kell és el lehet sajátítani.
Ehhez kívánunk segítséget adni a "Magánépítők Kiskönyvtára" sorozat közreadásával.
A sorozat egyes kötetei tartalmazzák azokat az alapvető szakmai tudnivalókat, melyek segítenek a saját munka szakszerű elvégzésében azzal, hogy:
- ismertetik a saját munkaként elvégzendő új építési műveleteket, illetve műveletrészeket;
- bemutatják az épített új szerkezetek megóvásának, fenntartásának módját;
- óvnak a saját munkaként nem végezhető építő tevékenységtől;
- felhívják a figyelmet azokra a műveletekre, amelyeknél szakemberek közbelépése: részvétel, irányítás, ellenőrzés elengedhetetlen;
- ráirányítják a figyelmet a testi épség védelmére, a balesetek elkerülésének módozatára, eszközeire;
- választ adnak a "mit", "milyen anyagból", "milyen eszközzel", "hogyan" kérdésre.
Vissza