Előszó
Részlet a könyvből:
1./ A beton és a vasbeton története
Már idő előtt 24-ben azt irta a római Vitruvius építészetről szóló könyvének /"De architectura libri X"/ első kötetében, hogy a...
Tovább
Előszó
Részlet a könyvből:
1./ A beton és a vasbeton története
Már idő előtt 24-ben azt irta a római Vitruvius építészetről szóló könyvének /"De architectura libri X"/ első kötetében, hogy a puccolán-földet vizépitési és hasonló munkáknál szoktál felhasználni. Külön kiemeli, hogy ezzel az anyaggal készitett mész és kőzuzalák keverék a "viz alatt is megszilárdul."
De mi is az a puccolán? -
Lenn Olaszországban, Nápolytól nem messze, a Vezúv mellett fekszik Pozzuoli nevü község. Itt már évezredek óta kitermelik a vulkáni hamut. Ennek a hamunak az a különös tulajdonsága, hogy vizzel elkeverve megszilárdul, mesterséges kő lesz belőle. A természetadta anyagnak ezeket a jó tulajdonságait a rómaiak nagyszerű műszaki érzékkel kihasználták, s hires épitményeik ennek köszönhetik bravúros megoldásaikat, évezredes viharállóságukat.
A későbbi korok is ismerték ezt a betont, bár lényegesen kevésbé alkalmazták. Leonardo da Vinci, a renaissance kor lángelméjü müvésztudósa 1493 tájáról származó egyik feljegyzésében előre gyártott betontömböket javasol gátak építéséhez.
Egyes vidékeken a helyi mészkőből égetett mész a viz alatt is megszilárdul. Ennek a tulajdonságnak okát sokáig homály fedte, mig végül Smeaton angol mérnök 1756-ban megfejtette. Valamivel később, 1791-ben honfitársa, Parker agyagtartalmu mészkövet égetett magas hőfokon, s igy nyerte az u.n. román cementet.
Ezzel a névvel azt akarta kifejezni, hogy az uj anyag olyan jó, mint a rómaiak kötőanyaga.
Vissza