Előszó
BEKÖSZÖNTŐ
„Ó emberi nemzet, indulj vígasságra!
Mert eljött Úr Jézus, szegény szállásodra.
Tisztítsd ki házadat, vidd bé őtet oda.
Hogy vigye lelkedet boldog mennyországba.
Másfelől az angyal serényen elmene,
S a levő pásztoroknak hamaron hírt ada:
Gyertek pásztorok gyorsan az városba.
Mert ott fekszik Jézus az koros szénába.
Amen"
(Bukovinai székely karácsonyi köszöntő)
Jézus Krisztus születésének csodáját a karácsonyi időszakban évről évre átélhetjük. Minden évben eljön hozzánk a Megváltó, hogy segítségével erőt merítsünk a család összetartásához, a mindennapokban ránk háruló nehézségek leküzdéséhez, hogy példát adjon, miként szeressünk, hogy megtanítsa nekünk a szeretet mindenhatóságát, a megbocsátást.
A betlehemi történet magával ragad időst és fiatalt egyaránt, a csodás jel, a csillag vezet mindannyiunkat ezekben a napokban. A szállást kérő szent család emlékeztet bennünket arra, vannak, akik a mi segítségünkre várnak. Az istállóban, szalmán világra jött kisded a külsőségek hangsúlytalanságát, megajándékozása pedig a szeretteink felé fordulást, a család, a gyermek születése feletti végtelen örömöt juttatja eszünkbe.
Minden ember másként készíti fel testét és lelkét a csodás eljövetelre, az ünnepre. Vannak, akik böjttel, imával, adakozással, mások türelemmel, figyelemmel fordulnak embertársaik felé, megint mások mágikus cselekedetek, rítusok végrehajtásával is biztosítják az elkövetkezendő év termékenységét, boldogulásukat. A magyar nyelvterület karácsonyi szokásait a keresztényi életszemlélet, a változatosság, a sokszínűség és nem utolsó sorban máig ható erő jellemzi.
A betlehemi jászol állításának szokása Assisi Szent Ferenc nevéhez fűződik, aki már 1222-ben Betlehemben járva határozta el, hogy ehhez hasonlatosan fogja a következő karácsonyt ünnepelni Itáliában. Innen terjedt el aztán a szokás szerte a világon. Amilyen gazdagságot, változatosságot mutatnak a téli ünnepkör hagyományai a keresztények életében, úgy a betlehemi jászol elkészítése is más és más az anyaghasználat, az adott táj szellemi öröksége, a közösség ellenőrző szerepe, az alkotók képzeletvilága és ízlése szerint.
A Magyarság Háza a nemzeti összetartozás kifejezőjeként a Kárpát-medencében és a világ távolabbi pontjain élő magyarságot kapcsolja össze, mintegy találkozási pontot biztosít számukra. Közös kincsünknek számító tudományos
eredményeket, kulturális programokat, művészeti alkotásokat, a külhoni magyarság közösségmegtartó kulturális teljesítményeit közvetíti minden magyar számára. Ezért is nagy öröm és megtiszteltetés, hogy a több mint két évtizedes hagyománnyal rendelkező Betlehemi jászol kiállítás idén - nem első alkalommal - a Magyarság Háza Szentháromság téri épületében kap helyet.
Kívánom, hogy a karácsonyi csoda mindannyiunk szívében, otthonában jelen legyen, valóra váljon!
Csibi Krisztina
igazgató
Magyarság Háza
Vissza