1.067.053

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Beszámoló a magyarországi cigányok helyzetével folglalkozó; 1971-ben végzett kutatásról

Szerző
,
Kiadó:
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 291 oldal
Sorozatcím: Magyar Tudományos Akadémia Szociológiai Kutató Intézetének kiadványai
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN:
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A Minisztertanács Tanácsi Hivatalának kezdeményezésére a Szociológiai Kutató Intézet szervezésében 1971-ben Kemény István irányításával empirikus vizsgálatok folytak a Magyarországon élő cigányok... Tovább

Előszó

A Minisztertanács Tanácsi Hivatalának kezdeményezésére a Szociológiai Kutató Intézet szervezésében 1971-ben Kemény István irányításával empirikus vizsgálatok folytak a Magyarországon élő cigányok helyzetének feltárására. E kiadványban ennek a kutatásnak az eredményeit adjuk közre.
A kötet gerincét Kemény István összefoglaló tanulmánya képezi, amelyben a szerző feldolgozta a cigány lakosság 2 százalékát érintő kérdőíves felmérés és intenzív interjúk tapasztalatait. Ezen kívül a fő tanulmány tartalmazza az ország 6 megyéjének cigányságáról készített esettanulmányok leírásait, megállapításait. Terjedelmi korlátokat és az ismétlések kiküszöbölését szem előtt tartva csupán Csalogh Zsoltnak a Szolnok megyei cigányokról szóló tanulmányát közöljük teljes terjedelemben. Választásunk azért is e tanulmányra esett, mert alapgondolatai megegyeznek ugyan a fő tanulmányéval, azonban meglátásai, értékelései néha hangsúlyosabban vagy új oldalról is exponálnak egy-egy problémát.
Az empirikus tapasztalatok mellett a cigányság mai problémáinak megértéséhez elengedhetetlen a történeti elemzés, hiszen a problémák gyökerei mélyen visszanyúlnak a cigányoknak a társadalomban korábban elfoglalt helyzetükhöz. Rupp Kálmánnak a cigány kultúra eredetiségéről szóló tanulmánya végzi el ezt a történeti visszapillantást.
A kötetben szerepel még Havas Gábor esettanulmányából egy részlet, amelyben a szerző az alsószentmártoni cigányok integrálódásáról számolt be. A részletet azért közöljük, mert a szerző véleménye szerint e községben egy általánosnak nem mondható, az országos tapasztalatokhoz képest kedvezőbb - bár nem minden problémától mentes - beilleszkedési folyamat zajlott le. Vissza

Tartalom

Előszó 5
Kemény István: A magyarországi cigányok helyzete 7
Bevezetés 9
Demográfia 13
Település- és lakásviszonyok 23
Analfabétizmus és iskolázottság 38
Foglalkoztatottság és foglalkozási struktúra 50
Kereset és jövedelem 59
Jegyzetek 63
Rupp Kálmán: A magyarországi cigánykérdésről 69
A cigány kultúra „eredetisége" 71
Település és foglalkozás 77
Gazdasági növekedés útja és a cigányság 81
Jegyzetek 86
Csalógh Zsolt: A szolnok-megyei cigányok helyzete 89
Havas Gábor: Faluba faluvá növekedés - egy kivételről 117
Függelék
Táblák 1-301-ig 129
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem