Előszó
Részlet a könyvből:
Berzsenyi Dánielt idézve...
Hagyománnyá erősödő gyakorlat városunkban, hogy a Csokonai által híressé tett farsang újraélesztése keretében egy-egy nagy művészre, költőre,...
Tovább
Előszó
Részlet a könyvből:
Berzsenyi Dánielt idézve...
Hagyománnyá erősödő gyakorlat városunkban, hogy a Csokonai által híressé tett farsang újraélesztése keretében egy-egy nagy művészre, költőre, íróra, zenészre, ma]d később képzőművészekre is tudományos ülésszak keretében emlékezünk meg. Tudatosan vállalt tisztes feladata ez a szervezőknek, akik - jogosan - úgy ítélték meg, hogy a vigasság, a dorottyai hangulat és a komoly, elmélyült kutatási eredmények közreadása nem ellenkezik egymással, sőt a tudós búvárkodás tovább röpteti a múzsákat és a vidámság is keresi saját gyökereit, előzményét, így rendezvényünk gazdagabb, színesebb és hasznosabb is. Örömmel vállalja ezt a város, mert évről évre lemérhető az őszinte érdeklődés a művészetek házatájáról érkezők, a gyakorló pedagógusok és népművelők, valamint a szépre és okos gondolatra érzékeny „laikus"' közönség részéről.
A mai tudományos tanácskozáson olyan költőre emlékezünk, aki saját korában és a huszadik században egyaránt nagy hatást gyakorolt a magyar irodalmi gondolkodásra. Életének a felét töltötte Somogy megyében, Niklán, ahonnan szívesen járt be kocsin Kaposvárra a megyegyűlésekre, s felkereste a könyvtárat egy-egy fontosnak ítélt könyv kikölcsönzésére. Ezt barátai, pályatársai nagyon jól tudták; Kazinczy Ferencet rendre értesítette arról hogy milyen események történtek vele Kaposváron. Így nem véletlen, hogy emlékbeszédében Kölcsey Ferenc somogyi poétának nevezte. Ez többszörös kötelességet ró ránk a tekintetben, hogy méltón idézzük meg szellemét. Berzsenyi Dániel akkori mércével hosszú életkort ért meg, s műveiben egészet alkotott. Bár 1817 nyara - Kölcsey bírálata miatt - törést okozott pályáján, mégis teljes életművet hagyott ránk, s méltán mondhatta utókora: nem egész az a könyvtár, melyben Berzsenyinek A magyarokhoz írt költeménye nincs meg!"
A ma emberének, különösen a fiataloknak távoli, olykor nyelvében is nehezen érthetőnek tűnök versei, prózai munkái. Többszöri olvasás, elmélyülés szükséges ahhoz, hogy feltáruljon a gondolati gazdagság és a művészi erő hogy megértsük üzenetét.
Vissza