Előszó
A MAGYAR KATONAI REPÜLÉS, az Osztrák-Magyar Monarchiában gyökerező és 1938-ban alapított Magyar Királyi Honvéd Légierő 75 éves története, a magyar katonapilóták és repülő-műszakiak generációinak áldozatos, elhivatott teljesítménye példázata annak a hitvallásnak, amit napjaink Magyar Honvédsége is magáénak vall. Ez pedig nem más, mint a hazaszeretet, a katonai eskünkbe vetett hitünk megingathatatlansága, az elhivatott szolgálat és a magas szintű szakmai tudás.
A történelmünk során, a világháborúk viharában olyan kiemelkedő személyiségek tettek tanúbizonyságot bátorságukról, hazaszeretetükről, mint Petróczy István, ittebei Kiss József, Boksay Antal, Fejes István vagy Szentgyörgyi Dezső vadászpilóták, akik súlyos harcok közepette, életüket kockáztatva rakták le a magyar katonai repülés, a Magyar Légierő alapjait, majd öregbítették hírnevét. Megalapozói voltak annak a hosszú folyamatnak, amelynek eredményeként, Farkas Bertalan személyében, magyar vadászpilóta magyar űrhajósként juthatott az űrbe; amely lehetővé tette, hogy ma a legmodernebb vadászrepülőgépek óvják hazánk légterét, illetve szövetségi és partneri együttműködésben hajtanak végre feladatokat.
Helikopterpilótáink és a műszaki személyzet szakemberei a hon védelme mellett egy veszélyekkel teli, távoli műveleti területen készítik fel az Afgán Légierő pilótáit, szinte a semmiből teremtve meg egy nélkülözhetetlen haderőnem alapjait. Kutató-mentő szolgálatunk bajbajutott katonai vagy polgári gépek pilótáinak és utasainak felkutatását és mentését végzi immár hosszú idő óta, nemcsak műveleti területen helytállva, de béke idején is kiemelkedő mesterségbeli tudással szolgálva hazánkat.
Szállítórepülő-eszközeink és személyzeteik évtizedek óta a megbízható, biztos bázist jelentik Magyarország politikai és katonai vezetőinek, illetve a hazától távolra, műveleti területre induló és onnan hazatérő missziós állománynak.
Légvédelmi rakétafegyvernemünk kijelölt tűzalegységei ma már a légierővel, a szárazföldi csapatokkal és a szövetségi erőkkel együttműködésben, a NATO integrált légvédelmi rendszerében hajtják végre feladataikat.
A légtérirányításban és -figyelésben részt vevő szakembereink elhivatott szakmai hozzáértéssel biztosítják - nemcsak a katonai repülés, de a civil szakma számára is - a valós idejű légi helyzetkép megteremtéséhez szükséges mérési adatokat, és továbbítják azokat a felhasználók felé.
Légijármű-javító szakembereink fél évszázada magas szintű szakmai munkával végzik a rendszeresített repülőtechnikai eszközök javítását, felújítását, gyártását és fejlesztését, valamint kimagasló szaktudásukkal szükség szerint részt vállalnak olyan speciális feladatok végrehajtásában is, mint a katasztrófahelyzetek, például a gázkitörések elhárításában alkalmazott technikai eszközök fejlesztése.
E kötet szerzői szemléletesen, összefogottan mutatják be a magyar katonai repülés és a Magyar Légierő történetének sikeres időszakait és viszontagságokkal teli szakaszait. Bepillantást engednek a légierő összetett feladatrendszerébe, a repüléstechnika rendkívül érdekes kulisszatitkaiba. Mindemellett méltó emléket állítanak mindazoknak, akik a történelem viharai keltette kényszerek nyomán vagy saját szakmai, szolgálati, hivatásbéli elkötelezettségüktől vezérelve maradandót alkottak a katonai repülés terén.
Mindezek számunkra is egy megtisztelően súlyos örökséget jelentenek. Elődeink példája nemcsak a hagyaték ápolására kötelez bennünket, hanem arra is, hogy a ma és a jövő szakmai nemzedéke tudásának, kreativitásának utat nyitva, korunk kihívásainak megfelelve, közös céljaink elérése érdekében gazdagítsuk azt. Ehhez kívánok a haderőnem képviselőinek elhivatottságot!
Vissza