Előszó
Az egyre növekvő számú emberiség élelmiszerellátása nem nélkülözheti a nagyvolumenű áruelőállítást lehetővé tevő intenzív növénytermesztési módszerek alkalmazását, melynek természetes velejárója a tápanyag-visszapótlás, a növényvédelem, továbbá az utóbbi időben mind szélesebben alkalmazott biotechnológiai módszerekkel előállított új fajták is. A nagykiterjedésű vegyszerhasználattal az előnyök mellett jelentkeztek a hátrányok is, melyek egyre növekvő aggodalmat, bizonytalanságból származó félelemérzetet váltanak ki a fejlett társadalmak polgáraiból. Magyarországon a káros hatások döntő többsége tudatlanságból, felkészületlenségből, gondatlanságból, felelőtlenségből ered. Zöld mozgalommal jellemezhető ellenérzés, illetőleg ellenállás bontakozott ki a vegyszerhasználattal szemben, és megjelent a fizetőképes kereslet a "vegyszermentesen" előállított, ún. biotermékek iránt.
A közgazdászok, illetőleg a politikusok is előszeretettel húzzák alá a piac "döntőbírói" szerepét, azzal, hogy "majd a piac eldönti", hogy minek a termesztése, milyen technológia alkalmazása a célszerű. Mint tudjuk, a vásárlók szokásai, vásárlási hajlama soktényezős, és erősen befolyásolható, motiválható. A biotermékekkel kapcsolatosan is felülértékelt az ún. egészséges táplálékkénti lényegmegfogás, annak sugallata, hogyha bioterméket vásárol a fogyasztó, már mindent megtett egészsége védelmében, a legtöbbet tette a korszerű táplálkozásért, és a biotermék fogyasztásával garanciát váltott egészsége védelmére. A biotermék vásárlásakor a fogyasztó egyetlen paraméterben tesz különbséget, pontosabban egyetlen külön, gyakran szertifikációval garantált plusz tulajdonságot fizet meg, amikor a biotermékért nagyobb árat hajlandó kiadni - ez pedig, hogy csak az adott növény természetes anyagait tartalmazza az adott élelmiszer. Vajon ténylegesen csak ebben az egy paraméterben van eltérés a két árucsoport között? Sőt, azt a kérdést is fel lehet tenni, hogy minden esetben van összetételbeli különbség a vegyszerrel kezelt és nem kezelt termék között? Továbbmenve a kérdéseken, a peszticiedes kezelések elhagyásával fellépő gombás és rovarfertőzések következtében vajon nem jelentkeznek-e egyéb (az ember szervezetére károsan ható) anyagok a mezőgazdasági termékben.
A vizsgálatok célja annak kimutatása volt, hogy a fogyasztó szempontjából milyen tényleges különbségek jelentkeznek annak függvényében, hogy a termék előállítása során integrált növényvédelmi eljárást vagy biomódszert alkalmaztak-e. A módszer választásából következnek az eltérések a fajtahasználatot, a termesztéstechnológiát, az alkalmazott technikai eszközöket illetően.
Vissza