Előszó
Ez a jegyzet a Tanárképző Főiskolák testnevelési szakos hallgatói részére készült. A torna főiskolai oktatásakor ui. a következő feladatokat kell teljesíteni e tárgy főiskolai programjában foglaltak szerint:
"A torna oktatásával el kell érni, hogy a hallgatók e tárgy elméletében és gyakorlatában olyan mértékű és mélységű ismeretekre tegyenek szert, hogy képesek legyenek az általános iskolai testnevelésben és uttörő sportban a torna eredményes oktatására, a testnevelés eme eszközével történő nevelési feladatok megoldására. ) A hallgatókat alkalmassá kell tenni arra, hogy alapfokon a tornaünnepélyeket és versenyeket sikeresen szervezzék, irányítsák, lebonyolítsák. Ezért a tornaversenyzés szabályaival, a bíráskodás elméletével és gyakorlati eljárásaival tisztában kell lenniük.
A hallgatóknak rendelkezniük kell azokkal a készségekkel és ismeretekkel, melyekkel a falusi torna féladatait sikeresen meg tudják oldani. E tárgy keretében meg kell ismertetni a hallgatókat a gyógytestnevelés alapvető ismereteivel, elméleti és gyakorlati vonatkozásaival, hogy képesek legyenek eligazodni az általános iskolákban jelentkező ilyen természetű problémák között és segítséget tudjanak nyújtani ezek megoldásához.
A torna főiskolai oktatása nyújtson a hallgatóknak olyan szilárd elméleti és gyakorlati ismereteket, amelyek a magasabb fokú önképzéshez és továbbképzéshez szükségesek. A művészi torna a nő hallgatók részére önálló kollégium. Ennek célja az általános iskolai testnevelés keretében szereplő művészi tornaanyag oktatására való felkészítés és annak elérése, hogy kellő önképzéssel az ezzel kapcsolatos társadalmi igényeket is ki tudják elégíteni. Célja továbbá a hallgatók mozgáskészségének fejlesztése, a pontos, könnyed, harmonikus mozgás kifejlesztése a tornában elérhető eredményeik fokozása érdekében és ezen keresztül esztétikai érzékük fejlesztése.
Mindezzel összefüggően meg kell tanitani hallgatóinkat a művészi tornagyakorlatok szerkesztésére, gyakorlatláncok, etűdök, koreográfiák készítésének módjára - az általános iskolai igényeknek megfelelő mértékben."
Ez a jegyzet a torna nyolc félévre terjedő szaktárgyi elméleti ismereteit tárgyalja; a művészi tornával önálló jegyzet foglalkozik. E jegyzetben közölt elméleti ismeretek az általános iskolai tanárképzés igényének csak akkor felelnek meg, ha azok szorosan kapcsolódnak a gyakorlati ismeretekhez.
Vissza