Előszó
A gyulai Pándy Kálmán Megyei Kórház 150 éves jubileumát ünnepli. Egy ilyen alkalom kínálja a lehetőséget, hogy számot vessünk eddigi eredményeinkkel, a megélt kudarcokkal, elhelyezzük magunkat...
Tovább
Előszó
A gyulai Pándy Kálmán Megyei Kórház 150 éves jubileumát ünnepli. Egy ilyen alkalom kínálja a lehetőséget, hogy számot vessünk eddigi eredményeinkkel, a megélt kudarcokkal, elhelyezzük magunkat térben és időben.
Az 1962-es és 1964-es, majd az utóbb 1971-ben a megye valamennyi egészségügyi intézményeinek fórumául szolgáló évkönyvben szó esik a múlt század első felében, a 20 évig elhúzódó alapítási folyamatról, a mindig felemlegetett anyagi nehézségek közepette folyó lassú növekedésről, a századforduló hozta imponáló építkezéseiről, amelyek az intézetet az ország egyik legnagyobb ágyszámú kórházává tették.
Az első világháború utáni összeomlásból az állami kezelésbe való vétel jelentett kiutat. A két háború közötti fokozatos konszolidációt - amelyben ma már csak epizódnak tűnnek a 30-as évek világválságának keservei - szakította meg az 1944 őszén és 1945 tavaszán a front átvonulása, a hadikórházzá válás. A kritikus helyzet megtalálta a maga áldozatvállaló, okos szereplőit, akik számunkra nehezen elképzelhető helyzetekben fenn tudták tartani a működést.
Az elkövetkező évtizedekben, a szélárnyékba került országrészben a kórház felélte az akkor már 60-70 éves infrastruktúráját.
Az 1964-es évkönyv elején a rejtelmes mondat: „Fejlesztésében csupán most látszik némi tétovázás" óvatoskodva utal a közszájon forgó szándékról, mely szerint a kórházat leírták, visszafejleszteni szándékolják a hatalom urai. Vízszennyeződésnek, földrengésnek (1978) kellett jönnie, hogy az intézet is részesüljön csekély mértékben abból a kórházépítési boomból ami országszerte létrehozta azokat a szükséges és utóbb szükségtelennek ítélt kórházi ágyakat, amelyek leépítése éppen korunk egyik problémája.
Ami több évtizedes hátránya volt a megyének, hogy ti. kisebb mértékben részesült az egészségügyi beruházásokból, napjainkban gondjait csökkenti. Az orosházi és békéscsabai kórházak kiépültével megszűnt Gyula túlsúlyossága, így sokprofilú megyei szintű, jó színvonalú tevékenységhez a felhalmozott szakmai tudás és a gyógyítást szolgáló műszer-eszköz állományával az elfogadható szinten karbantartott épületeivel szolgálhatja a megye lakosságának egészségét.
Vissza