1.062.046

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Olaj/vászon

Kiállítási katalógus

Szerző
Szerkesztő
Budapest
Kiadó: Műcsarnok
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Vászon
Oldalszám: 343 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 30 cm x 21 cm
ISBN: 963-9115-04-5
Megjegyzés: Kiállítási katalógus. Színes reprodukciókkal. További művészek neve a katalógusban.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Ez a kiállítás a szobrászati seregszemlével indult „Helyzetkép"-sorozat második darabjának készült, de a körülmények következtében több is, kevesebb is lett annál. Közbejött a Magyar Fotóművészek... Tovább

Előszó

Ez a kiállítás a szobrászati seregszemlével indult „Helyzetkép"-sorozat második darabjának készült, de a körülmények következtében több is, kevesebb is lett annál. Közbejött a Magyar Fotóművészek Szövetsége által kezdeményezett fényképkiállítás 1995 telén, majd a Magyar Szalon - mindkettő a „mindenki küldhet be képeket" elvet követte sajátos „helyzetképet" nyújtottak ezek is, de különösen az utóbbi után már nem lehetett a festészetet ugyanúgy bemutatni, mint eredetileg szerettük volna. Kezdetben a festészet határainak áttörését, a festői gondolat minden irányú expanzióját akartuk megmutatni, azonban a Szalon heterogenitása azt sugallta, hogy éppen ellenkezőleg, vissza kell térnünk az egyetlen közös nevező szigorúságához, és a leghagyományosabb technika keretein belül maradva keressük a művészeti korszellemet. Sokan vádoltak azzal, hogy „ellenkiállítást" rendezünk a Szalon után. Félreértés. A saját eredeti elképzelésünkhöz maradtunk hívek, csupán még magasabbra tettük a mércét a művészek számára, és még szigorúbban ragaszkodunk a magunk vállalásához.
Kiállításunk célja volt bemutatni a magyar festészet aktuális helyzetét, tudva azt, hogy hasonló vállalkozásra évtizedek óta nem került sor, ilyenre pedig talán még sohasem. Az „újfestészetet" ugyan a Hegyi Lóránd által az Ernst Múzeumban rendezett „Frissen festve" című tárlat vezette be 1984-ben, de itt 25-30 szerzőnél több nem szerepelt. Akkor még - legalábbis az avantgarde megítélés szerint - festeni kisebb szentségtörésnek számított, illetve éppen a festészet kérdésében mélyült el az avantgarde/transzavantgarde (vagy: modernizmus/posztmodernizmus) konfliktusa. A mi kiállításunk viszont nemcsak azt kísérli meg kimutatni, hogy mi a legújabb, hanem kiindulva a magyar festészet egészéből, megpróbálja kiemelni mindazt, ami a festészeten belül a kor - az ezredvég - kívánalmainak megfelelően érvényes. A kiállítást csoportmunka hozta létre, azonban az aktuális összkép kialakításában különösen nagy szerep jutott Petrányi Zsoltnak és Timár Katalinnak: a fiatalok részvételének feltűnően magas aránya nekik köszönhető.
Szándékunk volt továbbá a magyar festészet e körképét megfelelően dokumentálni. A katalógus bevezető tanulmányainak némelyike, ha nem is tekinti feladatának a történeti folyamatok kimerítő elemzését, nagyon is világosan jelöli ki azt a diskurzust, amely ma Magyarországon a festészetnek elméleti hátteréül szolgálhat. Katalógusunk nagyobb része viszont magukat a festményeket dokumentálja, lényegesen többet, mint amennyi kiállításra került. Alkotóikat nem annyira a kiállítási részvételek végetérhetetlen és használhatatlan felsorolásával mutatjuk be, hanem rövid, de tartalmas „statement"-ekkel (művésznyilatkozatokkal) vagy kritikusi szövegekkel. A kötetet a festészet fejlődése szempontjából fontos kiállítások és kiadványok jegyzéke egészíti ki, az 1960-as évektől kezdve. Vissza

Tartalom

BEKE LÁSZLÓ: Olaj / vászon - Beköszöntő 3
Tanulmányok
KONKOLY GYULA: Tout est bon dans le cochon toutefois
on ne badine pas avec le cochon
Csak rá kell nézni, a kacsa okosabb, mint a csirke 5
PETERNAK MIKLÓS: A festő és a fecskék
Archetipologia Hungarica N° 6 11
HEGYI LORÁND: A radikális eklektika mint projekt
Megjegyzések a magyar festészet átalakulásához
a hetvenes évek végétől máig 19
FITZ PÉTER: Festészet 33
BEKE LÁSZLÓ: Mai magyar festészet 43
MŰVÉSZEK: alfabetikus sorrendben 55
Adattár
KRONOLÓGIA: Magyar festészeti kiállítások
a 60-as évektől 331
BIBLIOGRÁFIA 1968-TÓL 333
KIÁLLÍTOTT MŰVEK JEGYZÉKE 335
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem