Előszó
Egy tantárgy tanulásának, vagyis egy műszaki témakör tudományos alapon álló megismerésének előfeltétele, hogy pontosan ismerjük a téma fogalmát és terjedelmét, a témával való foglalkozás célját és módszerét. Első feladatunk tehát a finommechanikai elemek fogalmának meghatározása.
A műszaki alkotások több nagy csoportba sorolhatók. Egy ilyen csoportot alkotnak például az épületek, hidak, csatornák és egyéb létesítmények, amelyek közös jellemzője, hogy az ember környezetét alakítják át, képezik ki a követelményeknek megfelelően. A műszaki alkotások egy másik nagy csoportjának az a közös feladata, hogy az ember tevékenységét helyettesítsék, vagy tökéletesítsék. Ilyen például az autó, amely a járást helyettesíti, vagy a távcső, amely a látást tökéletesíti. A finommechanikai elemek ezekben az alkotásokban szerepelnek, ezért ezt az utóbbi csoportot kicsit közelebbről is megvizsgáljuk.
Az emberi tevékenység kétféle lehet: fizikai munka, vagy szellemi tevékenység, A fizikai munkát helyettesítő, tökéletesítő műszaki alkotásokat gépeknek nevezzük. Így például a teheremelés munkáját az emelőgépek, a ruhaanyag-szövését a szövőgépek veszik át. A villamos motorok is gépek, mert a feladatuk mozgatás, munkavégzés.
A fárasztó fizikai munkától már igen régóta igyekszik az ember megszabadulni, ezért a gépek előállítása, használata nagy múltra tekint vissza, és ami ezzel együttjár: elméleti alapismereteik is rég kialakultak, terminológiájuk egységes.
A szellemi tevékenység helyettesítésének megvalósítása újabb keletű. Az érzékelés (ph fénymérő), gondolatközlés (pl. rádió) gondolkodás (pl. komputer) feladatát ellátó műszaki alkotásokat kezdetben szintén gépeknek nevezték és ez a szóhasználat egyes esetekben máig is megmaradt (pl. fényképezőgép, számológép). Más esetekben viszont (pl. televízió, sugárzásmérő) teljesen idegenül hatna a "gép" megnevezés. A technika differenciálódása megkívánja, hogy a különböző jellegű fogalmakat megnevezésükben is különválasszuk, ezért az ember szellemi tevékenységét helyettesítő, tökéletesítő műszaki alkotásokat - a gépektől megkülönböztetésül - készülékeknek nevezzük.
Vissza